nav-left cat-right
cat-right

Ziołowy ogródek w doniczce

Ziołowy ogródek w doniczce


Zioła i ich lecznicze oraz smakowe właściwości znali już starożytni – dodawali je do potraw w celu poprawienia smaku jedzenia, leczyli nimi różne dolegliwości, na przykład żołądkowe. Egipcjanie używali ziół także do balsamowania zwłok…

 

Mimo że Polska jest bardzo prężnie działającym producentem ziół – szacuje się, że nawet jedna piąta światowej produkcji pochodzi z naszego kraju – to nic nie zastąpi aromatu świeżych ziół ze swojej uprawy, nawet najlepsze suszone pakowane ziółka. Można cieszyć się zapachem i smakiem swoich ziół niemalże cały rok, pod warunkiem, że założymy własny mały ogródek, który będziemy pielęgnować. Do tego wcale nie potrzeba dużej powierzchni. Wystarczy dość obszerna donica lub kilka mniejszych donic. Potrzebna będzie jeszcze ziemia, ale nie taka jak do kwiatów, bo zawiera zbyt wiele substancji chemicznych przyspieszających wzrost roślin, które nie są odpowiedni dla roślin, przeznaczonych do jedzenia. Lepiej wybrać taką zwykła glebę. I jeszcze trochę żwiru.

Doniczki powinny mieć w dnie niewielkie dziurki, aby nadmiar wody po podlaniu mógł swobodnie wypłynąć. Dlatego na dno układamy cienką warstwę drobnego żwiru. Dopiero potem wysadzany sadzonki ziół a miejsca puste uzupełniamy ziemią. Następnie donicę należy podlać i odstawić w zacienione miejsce. Młodym roślinkom zbyt duża ilość światła mogłaby zaszkodzić. Dopiero po tygodniu lub dwóch, doniczka może zostać postawiona na nasłonecznionym parapecie. Jeśli jest już ciepło, można trzymać zioła na balkonie, pod warunkiem, że nie hula na nim mocny wiatr, który mógłby połamać delikatne gałązki.

Zioła najlepiej smakują przed zakwitnięciem, są najbardziej aromatyczne w czasie, gdy zaczynają zawiązywać kwiaty. Najlepiej ścinać je ostrymi nożyczkami lub nożem. Można też skubać pojedyncze listki, jeśli nie potrzebujemy od razu dużej ilości. Zioła można przechowywać – suszone lub zamrożone.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogród
Czas na porządki w ogrodzie – kupujemy rozdrabniacz

Pogoda na dworze sprzyja wiosennym porządkom w ogrodzie. Czas posprzątać po zimie i pomóc roślinności ożywić się na nowo. Pojawiają...

Zamknij