nav-left cat-right
cat-right

Czas na porządki w ogrodzie – kupujemy rozdrabniacz

Czas na porządki w ogrodzie – kupujemy rozdrabniacz


Pogoda na dworze sprzyja wiosennym porządkom w ogrodzie. Czas posprzątać po zimie i pomóc roślinności ożywić się na nowo. Pojawiają się jednak problemy – co zrobić ze zgromadzonymi odpadami i gałęziami? Idealnym rozwiązaniem jest zakup rozdrabniacza.

Przy każdych pracach porządkowych w ogrodzie zostaje nam wiele resztek, z którymi nie bardzo wiemy co zrobić. O ile z łatwo rozkładających się opadów możemy zrobić kompost, to pozbycie się gałęzi nie jest już takie proste. Kiedyś nagminne było palenie takich odpadów. Niestety powoduje ono duże zadymienie okolicy i jest po prosu uciążliwe, a także niebezpieczne. Każdy kto ma w sobie duszę ekologa zdaje sobie sprawę, że takie postępowanie nie jest zbyt przyjazne dla naszego środowiska. Palenie gałęzi ma uzasadnienie wyłącznie w przypadkach roślin które są porażone przez choroby bakteryjne, wirusowe i grzybowe. By zapobiec roznoszeniu się chorobotwórczych mikroorganizmów warto porażone rośliny zniszczyć jak najszybciej po wycięciu, choć czasem lepiej je głęboko zakopać, zamiast palić.

Naprzeciw potrzebom ogrodników wyszli producenci sprzętu, którzy oferują nam specjalne rozdrabniacze do gałęzi.  Są to urządzenia elektryczne, wyposażone w silniki o mocy 2-3 kW. Posiadają własny automatyczny podajnik oraz szereg mechanizmów zabezpieczających pracę urządzenia przed przeciążeniami. Nowoczesne modele pracują bardzo cicho, więc ich działanie nie jest dla nas uciążliwe. Jeżeli mamy mały ogród, to wystarczający będzie dla nas rozdrabniacz o mocy 1200 a 2500 W. Jest on w stanie rozdrobnić gałęzie, które mają maksymalnie 4 centymetry średnicy. Przy większych ogrodach lub sadach, w których zostaje dużo więcej gałęzi, warto zastanowić się nad zakupem rozdrabniacza spalinowego. Są one co prawda dużo głośniejsze, jednak spokojnie poradzą sobie z grubymi gałęziami. Nowsze modele rozdrabniaczy posiadają bieg wsteczny ułatwiający oczyszczenie wnętrza w przypadku zatkania ostrzy przez nadmierną ilość materiału przeznaczonego do rozdrobnienia.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
trawa
Na jaki trawnik się zdecydować?

Dzięki gotowej murawie z rolki możemy cieszyć się zieloną trawą niemal od razu po jej rozłożeniu. Tańszym rozwiązaniem jest tradycyjny...

Zamknij