nav-left cat-right
cat-right

Wzbogać wejście do swojego ogrodu

Wzbogać wejście do swojego ogrodu


Film ,, Tajemniczy Ogród ” w reżyserii Agnieszki Holland może być dla niektórych prawdziwym natchnieniem. Szczególnie scena jak dwaj bohaterzy mała Mary i Colin przechodzą przez piękną secesyjną pergolę z wykutym miedzianym kwiatem do tajemniczego ogrodu.

Po obejrzeniu tego filmu szukamy podobieństw między ogrodem a światem rzeczywistym, który nas otacza. Nasz świat jest piękny, barwny i różnorodny jak ogród (kwiaty, drzewa, zwierzęta), te same 4 pory w życiu człowieka i ogrodu. Ogród jest pełen tajemniczych zakątków tak samo jak życie, które jest pełne tajemnic, nieustająca walka życia ze śmiercią. Cytat pochodzący z filmu brzmi „Tajemniczy ogród, przebudził się do życia.  Jeżeli umiecie patrzeć, zobaczycie, że cały świat jest ogrodem.”

Pergola jest tu symbolem przemijania, a bluszcz pnący się po niej jest szary i zwiędły albo żyje i pięknie kwitnie. Definicja mówi, że to budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei lub element budynku w architekturze. Składa się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące. Pergolę stosowano w architekturze ogrodowej od czasów średniowiecza. W zależności od poszczególnych epok budowla przybierała różne formy od lekkiej, niewyszukanej, drewnianej konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn jak np. żelbetowa pergola we Wrocławiu.

Pergola stosowana była w architekturze modernistycznej już przed II wojną światową, głównie w awangardowych budynkach mieszkalnych i hotelach. Funkcje pergoli w architekturze modernistycznej to zacienienie tarasu na dachu, podpora dla roślin, nadanie wizualnej lekkości budynkowi.

W dzisiejszych czasach pergola stała się wspornikiem dla dodatkowych materiałów osłonowych i nośnikiem dodatkowego oświetlenia elektrycznego. Najbardziej popularna jest drewniana pergola, która dodaje uroku i uszlachetnia ogrody i parki na całym świecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
basen ogrodowy
Kupujemy basen ogrodowy

W każdy upał każdy marzy o swoim własnym basenie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby to marzenie spełnić. Baseny...

Zamknij