nav-left cat-right
cat-right

Tajemnica angielskiego ogrodu

Tajemnica angielskiego ogrodu


Jeśli lubimy klasyczne piękno rzeźb antycznych, równo przystrzyżony trawnik oraz porządek, ale z drugiej strony jesteśmy romantykami, którzy cenią sobie nutkę nieprzewidywalności, to powinniśmy zaaranżować ogród wokół domu na styl angielski.

 

Ogród w stylu angielskim kojarzy się przede wszystkim z eleganckimi paniami w pastelowych sukniach, które przechadzają się po idealnym trawniku, wśród klombów kolorowych kwiatów, osłaniając się przed słońcem koronkową parasolką dobraną pod kolor sukni. Kiedy już damy znużą się przechadzką, siadają na kocu w cieniu rozłożystego drzewa i ucinają sobie pogawędki. Taki filmowy obraz widzimy oczami wyobraźni, kiedy próbujemy uzmysłowić sobie, czym jest tajemniczy ogród angielski. Tajemniczość to jego domena, bo oprócz krętych ścieżek, które zawijają się wokół kwietnych klombów i znikają gdzieś w czeluściach krzaków nie do końca okiełznanych przez ogrodnika, w ogrodzie znajdują się studnie, mostki i kładki nad leniwymi strumykami niosącymi na swojej powierzchni delikatnie opadłe, pożółkłe liście. W takim anturażu angielski gentelman może zabrać swoją lady na spacer, zaprowadzić w zaułek oddzielony od reszty świata pergolą kwitnących róż i skraść całusa.

Angielski ogród to nie tylko roślinność, to także piękna architektura. Prócz wymienionych mostków i rzeźb wzorowanych na styl antyczny, w ogrodzie koniecznie muszą znaleźć się ławki. Nie ważne czy będą drewniane, czy kamienne. Istotnym jest, aby znajdowały się w ustronnym miejscu, gdzie nikt nie zakłóci ważnej rozmowy lub romantycznej schadzki. Z kolei śniadanie lub five o’clock konsumuje się przy pięknych ażurowych meblach ogrodowych ustawionych na tarasie lub bezpośrednio na trawniku. Białe krzesła i stoliki wyglądają zjawiskowo na tle zieleni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Skalniak w donicy

Skalniak to idealna ozdoba na taras i na balkon dla osób, które nie mogą poświęcać wiele czasu na pielęgnację roślin....

Zamknij