nav-left cat-right
cat-right

Skalniak w donicy

Skalniak w donicy


Skalniak to idealna ozdoba na taras i na balkon dla osób, które nie mogą poświęcać wiele czasu na pielęgnację roślin. Skalniaki są trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne i różnorodne, bo można dowolnie łączyć rośliny w różne kompozycje.

 

Założenie skalniaka jest dość proste. Potrzebujemy dość dużego pojemnika. Może to być donica, gliniana misa lub metalowy pojemnik. Jeśli chcemy posadzić także krzaki iglaste, to pojemnik musi być dość głęboki. W przeciwnym wypadku wystarczy dość płytkie naczynie, na którego dnie musi znaleźć się nieco żwiru, stanowiącego drenaż. Bez względu na rodzaj donicy, muszą znaleźć się w niej otwory, aby nadmiar wody mógł swobodnie wylecieć. Na żwir wysypujemy glebę, najlepiej lekko kwaśną z dodatkiem grubego piasku. Wysadzamy rośliny. Jeśli chcemy utworzyć kompozycję z roślin różnych gatunków, lepiej ułożyć je w doniczkach z ziemią o odpowiednich właściwościach dla każdej rośliny. Najwyższe rośliny powinny znaleźć się na szczycie, reszta musi układać się koncentrycznie. Do ozdoby można dodać kamienie, gruby żwir, mech, korzenie, szyszki.

Najbardziej odpornymi roślinami są rojniki i rojowniki. Wyglądem przypominają kwiaty. Nie można dopuścić do tego, aby w donicy było zbyt mokro. Lepsza jest dla nich susza niż zbyt duża wilgoć, bo rośliny te mają zdolność magazynowania w liściach wody oraz składników odżywczych. Niezwykle wytrzymałe są także rozchodniki, które wyglądają jak pierzynka z małych i grubych liści. Jeśli roślina zupełnie uschnie należy ją usunąć i zastąpić nową. Co dwa lata wymienia się glebę w donicy, chyba że jest ona bardzo duża.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Park Guell w Barcelonie

Piękna i bujna roślinność połączona z niesamowitą architekturą modernistycznych budynków – to właśnie esencja Parku Güell, czyli kompleksu ogrodowo-architektonicznego znajdującego...

Zamknij