nav-left cat-right
cat-right

Sposób na wiatę garażowa

Sposób na wiatę garażowa


Lato ma się ku końcowi, wkrótce czekają nas jesienne słoty. Jeśli nie posiadamy garażu, warto pomyśleć o wykonaniu prostej acz funkcjonalnej wiaty, która uchroni nasze auto przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a przede wszystkim oszczędzi nam codziennego odśnieżania auta.

Budowa prostej wiaty garażowej to z pewnością dobry pomysł, jeśli posiadamy na nią odpowiednią ilość miejsca. Wiaty garażowe może nie dają takiego komfortu jak garaż, ale również ma swoje zalety. Jeśli dobrze zaprojektujemy wiatę, posłuży ona i innym celom. Będziemy mogli tam składować różne sprzęty ogrodowe, ale również miejsce to posłuży jako awaryjne zadaszenie w trakcie ogrodowych imprez. Dla wiaty o powierzchni do 25 m² – czyli taką, w której spokojnie zmieści się jedno auto – nie potrzebujemy pozwolenia na budowę czy specjalistycznych projektów. Jeżeli nie posiadamy doświadczenia stolarskiego koniecznie będziemy musieli skorzystać z pomocy solidnego stolarza.

Jakie podłoże?

Podłoże pod wiatę musi być utwardzone i znajdować się powyżej gruntu, tak aby nie gromadziła się tam woda. Do popularnych materiałów należą płyty ażurowe na podsypce ze żwiru, wylewka cementowa, lub kostka brukowa.

Konstrukcja wiaty

Do konstrukcji najlepsze będzie drewno. Drewno to powinno być dobrze zaimpregnowane, tu dobrze jest wybrać impregnowanie ciśnieniowe, które jest nieco droższe od zwykłego, ale o wiele lepiej chroni drewno przed wilgocią. Po montażu koniecznie drewno zabezpieczamy lakierobejcą. Szczególnie powinniśmy zadbać o dolne części słupków konstrukcyjnych, które są najbardziej narażone na działanie wody. Tutaj możemy zastosować lazurę ochronną lub podobny preparat ochronny.

Co na pokrycie dachowe?

Dach możemy pokryć dowolnym materiałem. Jeśli nasza wiata przylega do jakiegoś budynku, najlepiej, jeśli będzie posiadać podobne do niego pokrycie dachowe. Jeśli położona jest w pewnej odległości, wówczas możemy wybierać. Najprostszym rodzajem pokrycia jest blacha falista. Łatwa w montażu, w miarę tania i solidna. Jedynym jej mankamentem jest fakt, że w lecie potrafi mocno się nagrzać. Dach z PCV jest równie popularnym rozwiązaniem. Materiał to lekki, co znacznie ułatwia montaż oraz odporny na różnego rodzaju agresywne warunki atmosferyczne. Inne materiały, jak tradycyjna, ceramiczna dachówka może okazać się zbyt ciężka dla tego typu konstrukcji.

Zdjęcie:  Alan Levine, licencja CC BY-SA 2.0

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
narzedzia
Jak szybko poprawić jakość naszej gleby?

Gleba to podstawa naszego ogrodu, trudno zatem pominąć aspekt jej pielęgnacji i ochrony spośród wszystkich zabiegów przeprowadzanych w naszym ogrodzie...

Zamknij