nav-left cat-right
cat-right

Jakie pokrycie na dach budynku gospodarczego?

Jakie pokrycie na dach budynku gospodarczego?


Budynki gospodarcze jak różnego rodzaju komórki czy szopy mają cechować się głównie funkcjonalnością, a nie estetyką. Dlatego też rzadko się widzi, aby dla tego typu budynków inwestowano w drogie pokrycia dachowe. Wśród najpopularniejszych budulców wymienimy takie rozwiązania jak papy termozgrzewalne, płyty dachowe z PVC czy PCB.  


Do najbardziej popularnych pokryć dachowych z pewnością powinniśmy zaliczyć papę. Jest to materiał używany głównie do dachów płaskich lub lekko skośnych do 20 stopni nachylenia. Do niedawna jedyną stosowaną papą była papa z asfaltu tradycyjnego z osnową z tektury lub welonu szklanego. Ze względu na gorsze parametry i trudny montaż obecnie używa się je jedynie do łatania niewielkich ubytków. Współcześnie zamiast papę tradycyjną zastąpiła papa termozgrzewalna, dzięki specjalnej technologii, taka papa jest o wiele trwalsza i wytrzymuje nawet 30 lat. Lepiej znosi niesprzyjające warunki atmosferyczne, a także są o wiele bardziej elastyczne, przez co nie pękają, tak jak potrafią pękać tradycyjne papy. Do takich pap nie trzeba używać oddzielnego lepika, jego rolę odgrywa warstwa asfaltu, którą przed ułożeniem papy należy podgrzać palnikiem, ta, roztapiając się, przylepia się  poszycia dachowego, zapewniając mocne połączenie. Tworzywa sztuczne
Innymi materiałami o podobnym zastosowaniu są pokrycia dachowe tworzone z tworzyw sztucznych. Wśród nich znajdziemy takie rozwiązania, jak: płyty faliste z poliwęglanu czy PVC.

Płyty z poliwęglanu komorowego (PCB) jest bardzo popularnym i dosyć uniwersalnym materiałem przeznaczonym na pokrycia dachowe. Przeważnie stosuje się go do budowy hal przemysłowych, stoisk bazarowych, basenów czy klatek schodowych. Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością światła i zdolnością do izolacji, są wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników atmosferycznych.

Na koniec warto wspomnieć o pokryciach dachowych PCV (czyli z PVC – polichlorku winylu). Świetnie nadają się do pochylonych zadaszeń: do werand, balkonów. Przeważnie charakteryzują się dużą przepuszczalnością światła, ale spotyka się płyty półprzejrzyste czy przydymione. Płyty PVC są bardzo wytrzymałe, wytrzymują nawet najbardziej ekstremalne warunki atmosferyczne, są także odporne na chemikalia oraz promieni UV.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
traktorek
Traktorki-najlepszy wybór dla dużych trawników

Duże przestrzenie trawiaste w naszym ogrodzie to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto przeżył w takim ogrodzie chociaż...

Zamknij