nav-left cat-right
cat-right

Zdrój i fontanna w Twoim ogrodzie

Zdrój i fontanna w Twoim ogrodzie


Pojawienie się wody zmienia oblicze każdego ogrodu, który staje się bardziej dynamiczny i ożywiony. Przestrzeń zostaje wypełniona kojącym zmysły szmerem i pluskiem,  a rozpryskiwane krople nawilżają powietrze – powstaje specyficzny mikroklimat, który sprzyja roślinom. Pojawiają się zwabione łatwym dostępem do wody zwierzęta – owady, ptaki, mniejsze ssaki.

Nawet w najmniejszym ogrodzie warto wygospodarować miejsce na ozdobne urządzenie, które wprowadzi atmosferę spokoju i pozwoli lepiej wypoczywać. Jeśli podjęliśmy już decyzję o wprowadzeniu wody do naszego ogrodu, mamy do wyboru następujące opcje: fontanny, zdroje, oczka wodne, strumyki, kaskady i wodopoje czy baseny.

Oczywiście, możemy zainwestować swoje środki w baseny (takie, jak te http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/baseny-i-akcesoria/baseny.html), ale w tym artykule skupimy się raczej na innych funkcjach zbiorników na wodę na w naszym ogrodzie, a mianowicie kwestii estetyki.

O wyjątkowości fontann ogrodowych stanowi zyskiwanie przez wodę nowego oblicza dzięki wprawieniu jej w ruch, które przełamuje monotonię w ogrodzie. Wyglądają one bardzo efektownie, a ich instalacja nie jest trudna (pompę umieszczamy w stawie lub na brzegu, a następnie podłączamy końcówkę rozpylającą wodę). Jeśli nasz ogród nie jest duży, dobrym rozwiązaniem jest fontanna w postaci rzeźby (idealna do ogrodów w stylu angielskim). Należy pamiętać, by zrobić z niej element dominujący – rośliny znajdujące się w pobliżu mogą być jedynie tłem. Inny ciekawy pomysł to pływająca pompa fontannowa z wmontowanymi reflektorami. Możemy także postarać się o rozwiązanie indywidualnie.

Drugim bardzo ciekawym elementem małej architektury jest zdrój, zwany także przyściennym źródełkiem. Jest on efektowny, praktyczny i nadaje się do każdego ogrodu – nawet bardzo małego. Najczęściej przyjmuje postać płyty z ozdobnym elementem, z którego wylewa się woda . Obudowę montuje się na murze i podłącza do ujęcia lub tworzy obieg zamknięty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogrody
Furtka ogrodowa – wizytówka Twojego ogrodu

Poświęcamy ogrom czasu na pielęgnację roślin w naszym ogrodzie, kosimy trawę, by była jak od linijki, starannie dobieramy wszystkie elementy...

Zamknij