nav-left cat-right
cat-right

Zakładanie ogrodu – samodzielnie czy z projektantem?

Zakładanie ogrodu – samodzielnie czy z projektantem?


Dom już wybudowany a teren przed domem wygląda jak pobojowisko? Pora zabrać się za tworzenie ogrodu. Od czego zacząć? I czy robić wszystko własnymi rękami, czy korzystać z umiejętności profesjonalnego projektanta krajobrazu?

 

Pierwszą czynnością, którą wykonuje się samodzielnie jest oczyszczenie terenu wokół domu z wszelkiego rodzaju śmieci, pozostałości po materiałach budowlanych czy (o grozo!) gruzy. Jeśli ogród ma zachwycać pięknem, to nic nie może psuć jego harmonii. Posprzątana działka musi być wyrównana, bo ma pewno powstały w niej doły, które zrobił ciężki sprzęt jeżdżący po działce.

Równa powierzchnia to nadal nie wszystko. Jeśli chcemy uprawiać na niej bujną roślinność, to ziemię trzeba zaorać. Głębokość 15 centymetrów jest optymalna. W przypadku dużej działki najprościej zrobić to ciągnikiem z broną.

Na tym etapie możemy nieco odetchnąć od ciężkich prac fizycznych i zacząć projektować przestrzeń. Nawet jeśli nie posiadamy zdolności architektonicznych, warto wykonać prosty rysunek obrazujący naszą wizję. Jeśli zatrudnimy profesjonalnego ogrodnika i projektanta ogrodów, to łatwiej będzie przedstawić mu naszą koncepcję. I tutaj musi zacząć się współpraca, ponieważ projektant-ogrodnik będzie chciał poznać preferencje zleceniodawcy, aby trafić w jego gust i potrzeby – bo inne będzie miała rodzina z dziećmi, a inne młody singiel. Z drugiej strony, właściciel ogrodu musi przyjmować krytyczne uwagi projektanta i nie wymagać niemożliwego, na przykład stworzenia tropikalnej oazy.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się pracować samodzielnie, czy skorzystamy z pomocy fachowca, możemy szukać rad, inspiracji i gotowych pomysłów w innych miejscach – ogródkach znajomych, stronach internetowych, gazetach branżowych czy na forum budowlanym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród bezpieczny dla dzieci

Ogród to nie tylko miejsce, gdzie uprawiamy rośliny. To także oaza, w której wypoczywamy, relaksujemy się i oddychamy świeżym powietrzem....

Zamknij