nav-left cat-right
cat-right

Zabezpieczanie roślin na zimę

Zabezpieczanie roślin na zimę


Z drzew powoli opadają już resztki liści, a rośliny w ogrodzie zaczynają zapadać w zimowy sen. Aby jednak na wiosnę obudziły się w dobrej formie, warto je odpowiednio zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem ujemnych temperatur i mroźnych wiatrów.

Przygotowanie drzew i krzewów do zimy

Zima to trudny czas dla roślin, nawet tych, które mają już po kilka lat i przetrwały niejeden atak mrozów i wiatrów. Na działanie trudnych warunków atmosferycznych najbardziej narażone są jednak drzewka młode, dla których to bardzo ciężki sprawdzian. Z tego względu powinniśmy pomóc im w przetrwaniu tego trudnego okresu i zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Drzewka owocowe dobrze obsypać kopczykami (na wysokość ok. 30 centymetrów) i zakryć dobrze miejsce okulizacji i część pnia odmiany szlachetnej. Tak usypany kopczyk stanie się dodatkową warstwą izolacyjną, która będzie chroniła korzenie przed przemarzaniem. Niektóre gatunki drzew (między innymi gruszę, czereśnię, brzoskwinię czy morelę) warto zabezpieczyć jeszcze agrowłókniną, która cechuje się wysoką elastycznością. Ponadto jest to materiał, który przepuszcza światło, powietrze oraz wilgoć, co wskazane jest szczególnie przy zabezpieczaniu roślin zimozielonych. Do owijania drzew i krzewów można wykorzystać także słomę, matę trzcinową oraz bambusową, a nawet gałęzie iglaków. Nieodłącznym widokiem naszego krajobrazu są zabielone pnie drzew. Ma ono zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się konarów i pni. Ruchu soków w drzewie pod wpływem słońca są pobudzane, jednak podczas spadków temperatur następuje ich zamarzanie, co powoduje pękanie pnia. Zabieg bielenia powinniśmy wykonać w drugiej połowie grudnia, a najpóźniej na początku nowego roku. Iglaki warto zasilić nawozami jesiennymi, które przygotowane są specjalnie dla tego typu roślin.

Zabezpieczanie roślin

Klimat w naszym kraju się zmienia, więc coraz trudniej przewidzieć, kiedy pojawią się u nas pierwsze mrozy. Jeżeli jednak prognozy mówią o zbliżających się przymrozkach, to jeszcze przed ich nadejściem warto obficie podlać wszystkie rośliny. Do prac zabezpieczających powinniśmy przystąpić, kiedy temperatura na dworze oscyluje w granicach 0°C. Przed utratą wilgoci i głębokim zamarznięciem gleby zabezpieczy rośliny odpowiednie wyściółkowanie podłoża. Możemy wykorzystać do tego liście, korę, trociny lub torf. Warto osłonić również naziemne części roślin – do tego zabiegu przydadzą nam się gałązki jodłowe lub świerkowe. W sklepach ogrodniczych można nabyć także przepuszczające powietrze materiały, którymi możemy owinąć rośliny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
trawa, koszenie
ABC kosiarek

Dobry sprzęt ogrodniczy  to połowa sukcesu, szczególnie podczas zbliżających się wielkimi krokami sezonowych prac jesienno-wiosennych. Wielu ludzi lekceważąc wysiłek oraz...

Zamknij