nav-left cat-right
cat-right

Wykurz kreta z ogroduKret może i jest małym, niewinnie wyglądającym stworzonkiem, które dodatkowo kojarzy nam się z czeską bajką, oglądaną w dzieciństwie, ale gdy zadomowi się na naszym ogrodzie, to niestety wyrządza same szkody. Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się tego zwierzątka z naszej posesji. Oto one.

 Jednym ze sposobów jest specjalna pułapka na krety. Jest to podłużny „pojemnik”, który z obu stron kończy się wejściami zaopatrzonymi w zapadki. Dzięki temu kret nie może się uwolnić. Taka pułapkę zostawiamy w korytarzu wydrążonym przez zwierzę. Korytarz oczywiście znajdziemy przy kopcu. Dobrze jest też zaznaczyć miejsce, w którym zostawiamy łapkę. Po złapaniu kreta, wynosimy go w pojemniku z dala od naszej działki, tak, aby już nie wrócił. Trzeba jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu pułapki, gdyż kret bez jedzenia może przeżyć tylko 10 godzin.

Innym sposobem na odstraszenie kretów jest dźwięk. Zwierzątka te bowiem nie lubią hałasów. W centrach ogrodniczych możemy zakupić specjalne straszaki, które umieszczone w ogrodzie będą wydawały specyficzne dźwięki, bardzo irytujące dla kretów, ale niesłyszalne dla ludzi. Jest to jednak spory wydatek. Dlatego można sobie samodzielnie zrobić podobny straszak. Wystarczy wbity w ziemię szeleszczący wiatrak lub szklana butelka wbita szyjką do góry. Wiejący wiatr będzie wtedy wydawał dźwięki, które skutecznie odstraszą kreta. Niestety trzeba pamiętać, by co jakiś czas zmieniać miejsce straszaka, bo krety potrafią przyzwyczajać się do hałasów emitowanych z jednego punktu.

Kreta przepłoszymy także zapachem. Warto więc posadzić w ogródku rośliny, których woni kret nie lubi. Są to między innymi bazylia, czosnek, aksamitki, czarny bez oraz żywotnik. Oprócz tego powinniśmy do kopców i korytarzy powkładać liście tych roślin lub główki czosnku. W tej metodzie ważna jest systematyczność. Musimy zatem regularnie powtarzać te czynności, aby na dobre wykurzyć kreta z naszych grządek.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak profilaktyka. Planując swój ogród nie zapomnijmy o elementach, dzięki którym kret nie wtargnie nam na działkę. Można na przykład zrobić głębszą podmurówkę, wykopać wokół ogrodu rów, w którym umieścimy kamienie i gruz, wkopmy obok płotu siatkę o drobnych oczkach. To wszystko stanie się barierą, której kret nie będzie chciał pokonywać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Krzewy ozdobne

Chcąc, by ogród otoczony był pięknymi roślinnościami i nietuzinkowymi kolorami należy zasadzić w nim specjalne okazy, które taki efekt zapewnią....

Zamknij