nav-left cat-right
cat-right

Wyhoduj sobie tulipana

Wyhoduj sobie tulipana


Tulipany zdecydowanie należą do jednych z najpopularniejszych roślin cebulowych w naszych ogródkach. Kwiaty te kojarzą nam się głównie z Holandią, na stałe wpisały się już w nasz krajobraz. Występują w ponad 100 odmianach, które różnią się od siebie barwą.

Na tulipany w ogrodach decydujemy się z różnych względów. Najczęściej chcemy po prostu aby nasz trawnik zdobiły piękne kwiaty, a tulipany zdecydowanie spełniają tę rolę. Dla wielu osób istotne jest aby hodować kwiaty które można ścinać i ozdobić nimi mieszkanie. Tulipany idealnie sprawdzają się w sytuacjach awaryjnych, kiedy chcemy zanieść komuś kwiaty, a wszystkie kwiaciarnie są już pozamykane.

Tulipany mają stosunkowo krótką żywotność – od połowy marca do końca czerwca. Najpiękniej zakwitną w miejscach dobrze nasłonecznionych. Dobrze jeżeli gleba na której mają rosnąć tulipany jest piaszczysto-gliniasta o odczynie obojętnym lub zasadowym (właśnie na takiej glebie rosną najlepiej). Jednocześnie podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Podczas początkowej fazy uprawiania tulipanów należy pamiętać aby je dobrze podlewać. Potem nie można przesadzać z nawadnianiem, ponieważ bardzo źle to wpływa na dojrzewanie cebulek. Jak każde kwiaty, tulipany również należy odpowiednio nawozić. Na wiosnę najlepiej stosować nawozy azotowe, dzięki czemu pobudzimy je do wzrostu. Jesienią warto zasilić tulipany nawozami z dużą zawartością potasu i fosforu.

Warto dobrze przyjrzeć się cebulkom tulipanów które planujemy zakupić. Wybieramy te największe i jędrne. Nie powinny mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych ani pęknięć. Nie warto kupować cebulek które mają jakiekolwiek przebarwienia i plamy oraz są pozbawione łusek okrywających. Wybrane już cebulki tulipanów (zajrzyj tutaj)powinniśmy wysadzać od razu po ich zakupie. Nie jest zalecane ich przechowywanie, bowiem może to doprowadzić do ich wysuszenia. Najlepszym terminem do sadzenia tulipanów jest okres pomiędzy 20 września a 20 października. Jeżeli tulipany posadzimy zbyt późno, to może się okazać że cebulki nie zdążą się dobrze ukorzenić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
kosiarka
Jak dobrze skosić trawnik?

Koszenie murawy to żadna filozofia? Być może, ale i tak warto się dowiedzieć, jak ułatwić sobie owo zadanie. Przede wszystkim...

Zamknij