nav-left cat-right
cat-right

Twój ogród w okresie grudniowym

Twój ogród w okresie grudniowym


Zima to czas, za którym kompletnie nie przepadają profesjonalni ogrodnicy. Głównie dlatego, że nie mogą realizować oni wówczas swojej pasji, co za tym idzie, nie pracując, nie mogą sobie pozwolić na satysfakcjonujący zarobek. Nie oznacza to jednak, że siedzą zupełnie bezczynnie. Ogrody wymagają troski prze okres całego roku. Nie tylko profesjonaliści powinni wciąż o nie dbać, ale także i każdy pojedynczy amator, który pragnie, aby jego ogród był w pełni zdrowy i funkcjonalny.

O jakich pracach ogrodowych powinniśmy pamiętać w grudniu? Do naszych obowiązków powinno należeć między innymi troszczenie się o rabaty, które należy wciąż porządkować. Jest jednak jeden warunek, który wytycza wiele ogrodowych okoliczności, czyli tak zwany śnieg. Jeśli chcemy porządkować rabaty, nie może być śniegu. A jeśli nie udało nam się przy uciec, wszystkie nasze wrażliwe rośliny powinny zostać odpowiednio okryte.

Śnieg jest także dużą przeszkodą, jeśli chodzi o łamanie gałęzi w wielu rodzajach drzewek i szczególnie krzewów. Pod jego naporem wymięka niejedna cenna gałąź, dlatego też my powinniśmy sprawdzać śniegowy stan i jeśli jest on nazbyt przesadny, strzepywać go na ziemię.

Co do drzew, musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o ich zabezpieczeniu przed największymi mrozami, które przychodzą zazwyczaj pod koniec miesiąca, a także wraz z nowym rokiem. Jak możemy tego dokonać? Głównie poprzez bielenie pnia przy użyciu preparatu z wapna. W trakcie zimy na korę naszych drzew mogą być łase dzikie zwierzęta, na co również powinniśmy się w miarę możliwości przygotować, na przykład zabezpieczając specjalnymi osłonami. Te jesteśmy w stanie wykonać samemu, łącząc kilka desek.

Musimy pamiętać także o całym naszym niezbędniku. Tutaj mamy na myśli głównie wszystkie narzędzia, których używaliśmy przez okres wiosny, lata oraz jesieni. Powinniśmy je odpowiednio zakonserwować, wcześniej dokładnie czyszcząc z ziemi i innych zabrudzeń.
Grudzień to miesiąc, w którym nasze narzędzia rozpoczynają zimowy sen w ciepłym kącie.

Inne ciekawostki znajdziesz tutaj!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Grudzień w Twoim ogrodzie

Wraz z początkiem grudnia większość z nas na dobre wpada z zimowy sen, a przynajmniej nieco metaforycznie w ten sposób...

Zamknij