nav-left cat-right
cat-right

Grudzień w Twoim ogrodzie

Grudzień w Twoim ogrodzie


Wraz z początkiem grudnia większość z nas na dobre wpada z zimowy sen, a przynajmniej nieco metaforycznie w ten sposób pojmuje ten okres. Nasze narzędzie ogrodowe są dawno wyczyszczone i schowane do garażu czy altany. Nasz ogród jest zaś pozostawiony samemu sobie, co nie powinno mieć miejsca, gdyż bez względu na aurę powinniśmy troszczyć się o niego praktycznie przez cały okrągły rok.

Mimo, że grudzień to pierwszy miesiąc kalendarzowej zimy, to wciąż musimy pewnych spraw doglądać w naszej ogrodowej przestrzeni. Co takiego jest wciąż istotne? Czym powinniśmy się wciąż przejmować?

Z pewnością nie powinniśmy się już przejmować trawnikiem, ponieważ o ten należało dbać aż do końca listopada, jeśli występowały odpowiednie okoliczności. Tutaj mamy na myśli wciąż rosnącą trawę i stosunkowo niemrożącą krew w żyłach temperaturę. W grudniu nie powinniśmy się podejmować strzyżenia trawnika, ponieważ możemy go w ten sposób jedynie narazić na uszkodzenia i złą odbudowę, kiedy zima odejdzie w siną dal.

W grudniu poważnym problemem w naszych ogrodach może być padający śnieg. O ile ten jest świetnym ozdobnikiem ogrodowej przestrzeni, świetnie ją uzupełnia, to może prowadzić też do nieszczęśliwych wypadków i nie mówimy tutaj wcale o poślizgnięciu się na nartach. Szczególnie niebezpieczne są duże opady, pozostające na cienkich gałęziach naszych drzewek oraz krzewów, które takie też gałęzie najczęściej posiadają. Takiego białego szaleństwa powinniśmy się każdorazowo pozbywać.

Tą porą na naszych drzewach owocowych mogą się jeszcze jawić odrosty, które jesteśmy w stanie przycinać, kiedy następuje tak zwana odwilż. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy tego robić, gdy na zewnątrz panuje srogi mróz. Dni, które będą zdecydowanie cieplejsze możemy również wykorzystać do ostatecznego zebrania liści, które jesteśmy w stanie spożytkować chociażby na kompostowniku.

Najgroźniejsza może się okazać jednak sama końcówka grudnia, kiedy działa najbardziej nieprzyjemny przymrozek. Ten może być powodem pękania kory na naszych drzewkach owocowych, dlatego wówczas powinniśmy dokonać tak zwanego bielenia.

Więcej pożytecznej wiedzy zgarniesz także z tego bloga

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co będzie za rok? Poluj na okazje!

Jest końcówka wakacji, coraz częściej przytrafiają się zdecydowanie zimniejsze dni. To czas, w którym myślimy już o wyposażeniu się na...

Zamknij