nav-left cat-right
cat-right

Świąteczne oświetlenie w ogrodzie

Świąteczne oświetlenie w ogrodzie


Zbliżające się święta to czas, w którym w coraz większym stopniu zakładamy elementy dekoracyjne nie tylko w domu i na jego zewnątrz, ale również w naszych ogrodach. W chwili obecnej najpopularniejszą formą dekoracji są oświetlenia świąteczne.

Jakie lampki wybrać
Chcąc przystroić nasz ogródek w świąteczne lampki, musimy wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, oświetlenie, które będziemy montować w ogrodach jest oświetleniem zupełnie innym, niż to w naszych domach. Kupując lampki musimy zwrócić uwagę między innymi na stopień ochrony. Pożądany stopień wynosi IP 44. Ponadto powinna być zamieszczona informacja, że dane lampki można używać w zewnętrznych warunkach. Co więcej lampki powinny być niepalne (oznaczenie odwróconą literą F). Ostatnią ważną rzeczą, które powinny spełniać lampki zewnętrzne to informacja o zastosowaniu podwójnie izolowanych przewodów (oznaczenie poprzez dwa wpisane w siebie kwadraty). Chcąc kupić kolorowe lampki, większą uwagę zwróćmy na lampki LED.

Gdzie podłączyć lampki
Podłączenie lampek w domu jest zadaniem dziecinnie prostym. Z ogrodem sprawa wygląda nieco inaczej. Najprościej byłoby, gdyby w ogrodzie, np w domku ogrodowym była zainstalowana instalacja elektryczna. Nie mając takiej instalacji należy podłączyć lampki (za pomocą przedłużacza) do gniazda w domu. Ważne jest, by przedłużacz był przeznaczony do użytku zewnętrznego, a przy tym szczelny.

Planując świąteczną aranżację ogrodu pamiętajmy o tym, by zachować szczególne bezpieczeństwo. Nie zostawiajmy na dłużej włączonych lampek bez opieki (szczególnie, gdy ogród znajduje się daleko od domu). Miejmy na uwadze również to, że zbyt duża liczba świateł może wyglądać przesadnie. Czasami lepiej zachować umiar. Szczególne świąteczny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
drabina
Drabina ogrodowa – czym powinna się charakteryzować?

Na pewno musi być stabilna i trwała, bo będzie utrzymywać ciężar ciała człowieka, wspinającego się na nią i kładącego na...

Zamknij