nav-left cat-right
cat-right

Drabina ogrodowa – czym powinna się charakteryzować?

Drabina ogrodowa – czym powinna się charakteryzować?


Na pewno musi być stabilna i trwała, bo będzie utrzymywać ciężar ciała człowieka, wspinającego się na nią i kładącego na jej szczycie wiaderka czy kosze z różnego rodzaju sprzętem lub zbiorami.  Przed wyborem drabiny ogrodowej, oszacujmy do jakich celów będzie używana, czy ma być wysoka czy rozkładana. Aluminiowa a może drewniana?

Ciekawe są modele, wyposażone w możliwość wchodzenia z obu stron – taki typ drabin ułatwia np. pielęgnację rozłożystych drzewek, a także wszelkie, ogrodowe remonty: ogrodzenia, szopy na narzędzia, szklarni itp.

Całą konstrukcję stabilizują wysokie pałąki, zabezpieczające nas jednocześnie przed spadnięciem z podestu. Podest warto by był na tyle szeroki, aby swobodnie wykonać na nim obrót, a zamontowane uchwyty zapewniły komfort powieszenia wiaderka, koszyka bądź worka na owoce, na odcięte gałęzie.

Im dłuższe podłużnice, tym stabilizacja sprzętu rośnie – drabiny aluminiowe charakteryzują się mniejszą wywrotnością, jak również, gdy pracujemy w różnych warunkach pogodowych, odpornością na powiewy wiatru, na nagłe szarpnięcia czy zakołysania.

Co jeszcze służy bezpieczeństwu użytkownika – ogrodnika? Fabryczne wyprofilowania, zapewniające lepsze dopasowania do dłoni. Zwiększają one komfort trzymania się drabin, a szerokie szczeble, wykonane z blachy stalowej, przetłoczone są – na całej swej powierzchni – karbami antypoślizgowymi.

Drabiny aluminiowe często mają zamocowane przy nóżkach gumowe uchwyty, sprawiające że transport takich narzędzi staje się prostszy i szybszy. Po prostu chwytamy za taśmy i niesiemy nasz sprzęt w inny kąt ogrodu. Nóżki, ponadto, nie ślizgają się po podłożu, bo ich spód ma rowki, zapewniające tarcie nawet na mokrej trawie czy piaszczystym gruncie.

Drabiny drewniane, choć pięknie prezentują się w ogrodowym otoczeniu, są zdecydowanie cięższe, a przy tym, gdy namokną, gniją i tracą zwartość konstrukcji. Jeśli więc chcemy nabyć ,,sprzęt na lata”, a nie tylko ,,narzędzie przydatne latem”, zdecydujmy się na aluminium, jako na surowiec z którego zostaną wykonane nasze drabiny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
odśnieżanie
Rodzaje odśnieżarek

Odśnieżarki różnią się od siebie ze względu na rodzaj napędu. Są takie, które w ogóle go nie posiadają, albo takie,...

Zamknij