nav-left cat-right
cat-right

Skuteczne sposoby na walkę ze szkodnikami

Skuteczne sposoby na walkę ze szkodnikami


Pielęgnacja ogródka jest ważna na kilku poziomach. Jedną z nich jest uciążliwa walka ze szkodnikami. Zarówno tymi mniejszymi jak i większymi. Poniżej przedstawiliśmy kilka sprawdzonych metod na poradzenie sobie z nieproszonymi gośćmi.

Jak pozbyć się:

-mszyc

Aby pozbyć się mszyc należy obciąć i spalić porażone pędy albo pozbyć się szkodników poprzez ich polanie silnym strumieniem wody. W walce skuteczne są także specjalne preparaty przeznaczone  do zwalczania mszyc. Taką miksturę można również zrobić samemu. Potrzebna nam będzie pokrzywa i wrzątek. Po kilku godzinach pod przykryciem możemy polać zaatakowane rośliny. Dodatkowo, warto wiedzieć, że mszyce nie tolerują czosnku oraz szczypiorku.

-ślimaków

Jako że ślimaki chowają się dzień trudno jest o natychmiastową skuteczną walkę. Można je zbierać i wywozić daleko lub likwidować ich siedliska. Sprawdzajmy szczególnie takie miejsca, jak okolice płotu czy skupisko desek.  Oprócz zwalczania ślimaków można je także odstraszyć. Zrobimy to za pomocą trocin, które należy rozsypać wokół grządek. Zamiast trocin może być również mieszanka piasku z talkiem technicznym. Ślimaki nie będą zachwycone również orlikiem pospolitym, czosnkiem oraz cebulą.

-grzybów

Zainfekowane części roślin należy wyciąć, a resztę roślin spryskać skutecznym preparatem np. roztworem siarczanu miedzi. Jeśli przyczyna tkwi w glebie należy ją napowietrzyć oraz często kosić i grabić trawnik. Jeśli nie mamy dobrej kosiarki, może to czas, by w nią zainwestować i kupić, np w Castoramie czy innym markecie budowlanym.

-kreta

Sposobów na pozbycie się kreta jest kilka. Pierwszym z nich jest umieszczenie kamieni woków ogródka w specjalnym tunelu. Zapobiegnie to przedostania się kreta na teren ogródka. Jako że jest to dość ciężki i czasochłonny sposób można spróbować poradzić sobie inną metodą. Prawdopodobnie zna ją większość z nas – jest to postawienie blaszanego kołpaka lub nałożenie butelki na patyk lub w ziemię. Krety nie lubią także wydzielających zapachów roślin (np. czosnku lub aksamitu). Szczęścia można spróbować także poprzez stawianie specjalnych pułapek (do kupienia lub zrobionych samemu).

Istnieje również wiele innych skutecznych, domowych sposób, które są wykorzystywane przez ogrodników w całej Polsce. Aby je poznać, wystarczy wejść na sprawdzone forum.

Pamiętajmy, ze wszelkie zabiegi zwalczania i odstraszania szkodników należy przeprowadzać od razu. Nie należy czekać na „odpowiedni” moment, który może okazać się momentem „o chwilę za późno” i nasz ogródek poniesie duże straty. Warto jest o niego dbać, gdyż przynosi nam wiele radości każdego dnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nieład ogrodowy, czy raczej piękny jego widok

  Co wybierasz? to na pewno pytanie do wszystkich, którzy postanowili zaangażować się w ogrodowe szaleństwo, albo po prostu wiedzą,...

Zamknij