nav-left cat-right
cat-right

Rośliny doniczkowe – namiastka ogrodu w domu

Rośliny doniczkowe – namiastka ogrodu w domu


Wraca moda na ogrody, między innymi dlatego, że to miejsce, gdzie można odpocząć, ale także ze względu na to, że ich pielęgnacja stanowi doskonałe źródło rozrywki i sposób na spędzenia wolnego czasu. Nie ma też chyba nic bardziej satysfakcjonującego, jak widok wypielęgnowanych roślin w okolicach maja i czerwca. Właśnie w tym okresie ogrody mienią się największą liczbą kolorów. Jednak co zrobić, jeśli mieszkamy w dużym, zatłoczonym mieście i tak się składa, że na zaprojektowanie ogrodu marzeń zwyczajnie nie ma miejsca, a wszystkie ogródki działkowe za miastem są zajęte? Istnieje pewne rozwiązanie, zawsze przecież namiastkę wymarzonego ogrodu możemy mieć w domu.

Wybór roślin doniczkowych uzależniony jest nie tylko od zasobności naszego portfela, ale także od wielu innych czynników. Należy zwrócić uwagę na warunki, które powinny być optymalne tak, aby zapewnić im jak najlepszą pielęgnację. Rośliny domowe zwykle dobrze rozwijają się w temperaturze, w zależności od rodzaju, od 10 do 30 stopni Celsjusza. Należy pamiętać także o odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym będą przebywać, jednak niech nie będzie ono przesadnie nasłonecznione. Warto także pamiętać, że powietrze powinno być wilgotne, ale nie za bardzo i oczywiście ciepłe. Regularne podlewanie to także podstawa udanej pielęgnacji. Tak naprawdę wszystkie te czynniki zależą od rodzaju roślin, nie ma złotego środka, jeśli chodzi o warunki, najlepiej więc decydować się na takie rośliny, które dobrze mają się w podobnym „domowym klimacie”.

Przy wyborze roślin najlepiej posiłkować się pomocą specjalistów lub osób bardziej od nas doświadczonych. W polskich domach najczęściej można spotkać się z kilkoma rodzajami roślin. Wśród nich jest difenbachia, która zyskała uznanie dzięki pięknym, rozłożystym liściom, jednak należy pamiętać, że to roślina trująca i jej spożycie może podrażnić błony śluzowe. Kolejną jest dracena wonna, której wysokość nierzadko sięga ponad metr, a liście mają żółtawe zabarwienie. Rośliną o właściwościach leczniczych jest z kolei aloes, pochodzący z ciepłych obszarów Afryki, jego pędy przyspieszają gojenie ran i niszczą bakterie. W naszych domach jest jeszcze wiele innych odmian roślin doniczkowych, bardziej i mniej popularnych, ale o tym postaram się napisać następnym razem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Witam na blogu o ogrodach!

Witam serdecznie na moim blogu, który w całości poświęcę mojemu zamiłowaniu do ogrodów. Od kilku lat jestem wielką fanką ogrodów...

Zamknij