nav-left cat-right
cat-right

Przygotuj ogród na zimę

Przygotuj ogród na zimę


Kończąca się jesień zapowiada nadejście zimnych i długich wieczorów, z których większość będziemy spędzać przykryci ciepłym kocem. Aby móc w spokoju cieszyć się kubkiem gorącej herbaty i wysoką temperaturą wewnątrz domu, do sezonu zimowego powinniśmy przygotować także jego otoczenie.

Najbardziej niewdzięcznym zadaniem jest zgrabienie liści zalegających na glebie. Jest to kwestia istotna o tyle, że spora ich ilość potrafi skutecznie odciąć dopływ powietrza i sprzyjać rozwojowi pleśni śniegowej. Gnić mogą także liście pozostawione na siatce zabezpieczającej basen. Musimy pamiętać o konieczności ich usunięcia, dodatkowo wyjmując filtry i pompę. Wystarczy je umyć pod bieżącą wodą – glony i muł powinny ustąpić. Przy okazji pamiętajmy, aby pompę trzymać w wodzie. Zaniedbana przez okres zimowy może nie działać poprawnie wiosną.

Ogród zimą

Te z roślin, które znoszą niskie temperatury możemy pozostawić na balkonie bądź tarasie. Warto je zabezpieczyć przed wiatrem i niską temperaturą, a system korzeniowy chronić wkładając pojemniki z roślinami do kartonu izolowanego warstwą styropianu. Rośliny doniczkowe trzymajmy w domu – tutaj należy mieć na uwadze ich częste zraszanie, gdyż w pomieszczeniach powietrze jest raczej suche. Dobrze także, aby stały przy oknie, po stronie ‚słonecznej’.

Wszystkie pojemniki, w których przechowywana jest woda, należy wraz z nadejściem zimy opróżnić. W związku z brakiem konieczności wykonywania prac w ogrodzie zimą, można zadbać także o odcięcie dopływu wody do kranów i spuszczenie jej pozostałości z instalacji. W przeciwnym razie może dojść do rozsadzenia rur.

Na sam koniec pamiętajmy o wyczyszczeniu wszystkich sprzętów, jakich używamy podczas sezonu. Grabie, szufle, łopaty – wszsystko będzie służyć dłużej, jeśli przez całą zimę nie będzie na nich zalegać warstwa brudu. Kilka tych czynności pozwoli nam w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko szkód, jakie mogą nieć za sobą minusowe temperatury. Aby zatem nasz ogród na wiosnę prezentował się nieźle już na starcie, powinniśmy go do tego dobrze przygotować.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Fontanna ogrodowa

Woda potrafi nadać każdemu ogrodowi zupełnie nowego oblicza. Nie tylko doda naszej zielonej oazie uroku, ale także dzięki jej szumowi...

Zamknij