nav-left cat-right
cat-right

Fontanna ogrodowa

Fontanna ogrodowa


Woda potrafi nadać każdemu ogrodowi zupełnie nowego oblicza. Nie tylko doda naszej zielonej oazie uroku, ale także dzięki jej szumowi ukoi zmysły i nas zrelaksuje. W zależności od wielkości ogrodu, możemy zorganizować w nim oczko wodne, poidełko, sadzawkę oraz staw. Ale chyba największą popularnością cieszą się fontanny.

Do wyboru mamy wiele różnych typów fontann. Najważniejszym jednak elementem, który sprawia, że fontanny są tak często wybierane, jest tryskająca woda. Bardzo ładnie prezentują się fontanny w kształcie rzeźb. Są one szczególnie polecane do niewielkich ogrodów, gdyż nie zajmują dużo miejsca. Niekoniecznie jednak taka fontanna będzie pasowała do każdego ogrodu, dlatego trzeba się przed jej zakupem porządnie zastanowić. Na pewno rzeźby różnego rodzaju sprawdzą się w ogrodzie romantycznym i eleganckim. Taką fontannę trzeba otoczyć roślinkami i kwiatami różnego rodzaju, ale z umiarem, by jej nie przytłumiły. To ona ma być przecież w centrum uwagi, natomiast rośliny tylko dopełniają całości. Fontanna – rzeźba to jeden, zamknięty obieg. Często jest wyposażona w niewielki zbiornik, do którego nalewamy wody. Jest ona wprawiana w ruch za pomocą specjalnej pompki. Z racji małego zbiornika, woda podczas upalnych dni może szybko wyparowywać i ulegać zanieczyszczeniu. Możemy wtedy zorganizować w ogrodzie drugi, większy zbiornik z wodą, który ukryjemy w gąszczu roślin. Dzięki temu nie będziemy musieli tak szybko uzupełniać wody w fontannie. Oprócz wymyślnych rzeźb chłopców i dziewczynek z konewkami oraz wielu innych pięknych pomysłów, na uwagę zasługują rzeźby w postaci kamiennej wazy z tryskającym źródełkiem. Z cała pewnością doda ona uroku każdemu ogrodowi.

fontanna waza

Fontanny często umieszcza się w oczkach wodnych. Trzeba pamiętać, że taka fontanna w większym zbiorniku musi mieć odpowiednią moc. Od niej zależy siła i wysokość strumienia. Możemy wybrać strumień w formie bicza wodnego, gejzeru lub kielicha. Są też specjalne dysze, które dają kaskadowe, wielostopniowe strumienie. Warto przy takiej fontannie w oczku czy sadzawce pomyśleć o dodatkowym jej oświetleniu, najlepiej różnokolorowym. Wtedy efekt będzie zapierał dech w piersi, szczególnie po zmroku. Jeśli oczko jest małe, pompkę powinniśmy ustawić na specjalnym cokole, natomiast jeśli jest to większy zbiornik, dyszę możemy ustawić bezpośrednio w nim. Woda pobierana przez pompkę powinna być przefiltrowana. Większość takich urządzeń dostępnych na rynku, jest wyposażone w filtry. Jednak przed zakupem, upewnijmy się, że wybieramy dobry produkt.

fontanna w oczku

O czym musimy pamiętać, jeśli mamy fontannę w ogrodzie? Na okres zimowy pompę musimy zabrać do domu. Wyczyszczoną i osuszoną przechowujemy w suchym pojemniku. Jeśli jednak postanowimy zostawić pompę na zewnątrz, musimy najpierw wymontować wirnik i uszczelki, które mogą ulec zniszczeniu w niskich temperaturach. Pamiętajmy, że fontanna działa dzięki podłączeniu do prądu. Wszelkie przewody także wymagają zabezpieczeń. W sezonie użytkowania, powinniśmy kilka razy zrobić przegląd pompki i przewodów oraz oczyścić je z brudu. Ważne jest także, żeby podczas pracy pompki nie wkładać rąk do wody. Należy szczególnie przestrzegać przed tym dzieci.

fontanna w ogrodzie

Fontanna to bardzo ciekawy i uroczy element ogrodowej architektury. Nadaje naszemu otoczeniu atmosfery bajkowej i tajemniczej. Jest to atrakcja nie tylko dla dzieci, ale także dla owadów, ptaków i małych zwierzątek, które w naszym ogrodzie będą chciały ugasić pragnienie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wiklina w ogrodzie

Meble są nieodłącznym elementem każdego ogrodu. Dzięki nim możemy w spokoju odpocząć, ciesząc się towarzystwem przyrody, poopalać się, zjeść śniadanie...

Zamknij