nav-left cat-right
cat-right

Przygotowanie gruntu do założenia ogroduBudowa domu ukończona lub prawie ukończona a ty załamujesz ręce na widok tego, co przed domem, czyli krajobrazu po bitwie? Pocieszeniem może być tylko to, że każdy, kto zbudował dom, boryka się z tym samym problemem. Piękne ogrody nie zrobią się same, trzeba im poświęcić dość dużo czasu, ale wysiłek nie pójdzie na marne.

 

Poświęcony czas na pewno zaprocentuje wspaniałą i bujną roślinnością oraz możliwością wypoczynku w zaciszu własnego ogrodu. Nie zmienia to jednak faktu, że przed tobą kawał ciężkiej roboty. Zacznij od oczyszczenia działki ze wszystkich śmieci, gruzu, niepotrzebnych pozostałości po budowie i remontach. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla walających się po wszystkich kątach kabli, cegieł, czy kawałków wełny mineralnej.

Przeważnie teren nie jest równy, więc trzeba wyrównać wszelkie górki i dolinki. Aby roślinność dobrze się przyjęła, należy zaorać glebę na głębokość około 15 centymetrów. Niełatwe, ale konieczne. Nie wystarczy ścięcie chwastów, bo będą odrastały, trzeba wyciągnąć z gleby wszelkie rozłogi.

Tak przygotowana ziemia może być gruntem do dalszych prac, ale zanim cokolwiek zaczniemy siać, sadzić lub przesadzać, zróbmy projekt, chociażby prowizoryczny. Jeśli ogór jest duży, najlepiej zdać się na profesjonalnego ogrodnika, który wykona wszystkie prace, począwszy od zaprojektowania, skończywszy na wykonaniu i pielęgnacji ogrodu. Natomiast jeśli mamy ambicje zrobić to sami, to uwzględnijmy nasze umiejętności i koszty jaki będziemy musieli ponieść – rośliny, narzędzia ogrodowe, nawozy.

Projekt musi uwzględniać wszystkie elementy, nie tylko rośliny i małą architekturę, ale także ścieżki, chodniki czy podjazd do samochodu oraz ułożenie instalacji elektrycznej. Instalacja wysokonapięciowa może być założona tylko przez osobę, która posiada do tego uprawnienia. Natomiast niskonapięciową może zainstalowana przez każdego. Warto jednak pamiętać, aby umieścić ja w ziemi an głębokości przynajmniej 30 centymetrów, aby nie uszkodzić je w czasie przekopywania ziemi. Oczywiście, ogród należy też odpowiednio ogrodzić, duży wybór siatek znajdziesz na http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/bramy-i-ogrodzenia/siatki.html

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
oczkow wodne
Zdrój i fontanna w Twoim ogrodzie

Pojawienie się wody zmienia oblicze każdego ogrodu, który staje się bardziej dynamiczny i ożywiony. Przestrzeń zostaje wypełniona kojącym zmysły szmerem...

Zamknij