nav-left cat-right
cat-right

Po pierwsze nawadnianie

Po pierwsze nawadnianie


Na dobrze wyglądający ogród składa się bardzo wiele czynników. W całej aranżacji ważne są oczywiście meble, ale również zadbany trawnik, kolorowe rabaty z kwiatami, oryginalne ogrodzenie. Rośliny stanowią jednak w naszej aranżacji centralny punkt, bez którego nie ma szansy na uzyskanie spektakularnego efektu.

Jeśli zatem zależy nam na ich wyjątkowo zadbanym i ładnym wyglądzie należy zadbać o podłoże na którym się znajdują, otoczenie oraz odpowiedni system nawadniania.

Niedobór wody w podłożu potrafi bardzo szybko zniszczyć naszą roślinność. Brak wody objawia się szybkim więdnięciem, żółknięciem liści oraz ich nadmiernym opadaniem. Oczywiście nie sposób temu zapobiec jeśli przeciętna ilość deszczu spadająca na terytorium naszego kraju jest znacznie mniejsza niż ilość wymagana.

Co zatem należy wykonać, żeby nasze rośliny miały się dobrze i wyglądały bardzo estetycznie?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiedni system nawadniania naszego ogrodu, oparty na dostarczaniu odpowiedniej ilości wody przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanych rachunków za wodę.

Co to oznacza?

Bardzo często podlewając nasze rośliny nie sprawdzamy, czy rzeczywiście potrzebują takie ilości wody jakie są im dostarczane. Tym samym niepotrzebnie marnotrawimy część wody. Ponadto, warto wiedzieć, że woda którą dostarczamy, czy to kwiatom, czy warzywom nie trafia do nich w całej swojej formie. Część z niej po drodze wyparowuje. Nie jesteśmy zatem w stanie ocenić jaka ilość wody trafia do podłoża i czy jest ona wystarczająca, a może dostarczana w nadmiarze.

Co wpływa na częstotliwość nawadniania?

To jak często nasza roślina potrzebuje wody i w jakich ilościach zależy od:

  • okresu wzrostowego – przy intensywnym wzroście potrzebuje jej znacznie więcej,
  • temperatury otoczenia – oczywiście im jest ona wyższa tym nasza roślina potrzebuje więcej wody,
  • rodzaju podłoża – gleba może pochłaniać wodę szybciej lub wolniej oraz w różny sposób odbijać promienie słoneczne,
  • bliskiego otoczenia rośliny – jeśli w jej okolicy znajdują się drzewa to jest duże prawdopodobieństwo że część wody zostanie utracona właśnie dla nich.

nawadnianie

Kiedy nawadniać?

Drzewa i mniejsze krzewy nawadniamy około 2 razy w tygodniu. Trawnik nawadniamy tak długo aż wyczujemy, że gleba na której się znajduje jest wilgotna na głębokości około 10-15 cm. Mniejsze roślinki w zależności od nasłonecznienia i danego miesiąca codziennie lub co drugi dzień.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zalety i wady płotów lamelowych

Swoje zastosowanie znajdą w ogrodzie, mogą być także świetną alternatywą dla przydomowego ogrodzenia. Gdzie jeszcze jest ich realne miejsce, co...

Zamknij