nav-left cat-right
cat-right

Park Retiro w Madrycie

Park Retiro w Madrycie


Kto z nas nie marzył by udać się do Hiszpanii? Hiszpania to kraj nie tylko wspaniałych zabytków, niesamowitych sportowców ale także pięknych krajobrazów. Jednym z piękniejszych miejsc jest co prawda nie ogród lecz bardzo bliski temu Park Retiro. Właśnie dziś przybliżymy jego charakterystykę.

W XVIII wieku, Park ten pełnił funkcję ogrodów królewskich. Jednak następne lata wojny sprawiły, że na terenie parku została założona kwatera armii napoleońskiej. Było to równoznaczne z wycięciem większości drzew parku oraz zniszczeniem pawilonów ogrodowych. Jednak w  kolejnych latach Park powoli odzyskiwał swój dawny wygląd i został oddany do użytku publicznego. Dziś nazywany jest  zielonymi płucami Madrytu.

Park Retiro, jest to park położony we wschodniej części stolicy Hiszpanii – Madrytu.  Jego powierzchnia sięga 120 hektarów. W środku znajduje się wielki staw, do którego prowadzi wiele dróg. Wzdłuż jednej z dróg prowadzących do stawu, stoją figury kolejnych władców Hiszpanii. We wschodniej częsci Parku znajduje się także pomnik konny Alfonsa XII, który był królem Hiszpanii w latach 1874 i 1885.  Interesującym miejscem, które wyróżnia ten park jest także El Angel Caido, czyli posąg upadłego anioła. Trzeba zaznaczyć, że  jest to jedyny taki posąg w Europie.

Wśród roślinności, która wręcz zachwyca swoją postacią spotkać można głównie magnolie, azalie oraz piękny ogród różany. Warto zaznaczyć, że w Parku Retiro rośnie obecnie około 20 tysięcy drzew oraz ponad 7 tysięcy krzewów, w tym perełkowce japońskie. Najznakomitszym okazem jest jednak cyrpyśnik meksykański, o którymi mów się, że jest najstarszym drzewem w Madrycie. W Parku jest mnóstwo ławek ogrodowych, na których można w każdej chwili odpoczać i napawać się niesamowitym urokiem tego ślicznego miejsca.

Oprócz roślinności i stawu i posągów, w Parku są także liczne fontanny, z których zresztą znany jest Madryt.

W Parku, oprócz miejsca odpoczynku i relaksu, odbywają się liczne przedstawienia oraz imprezy. Tuż obok Parku znajdują się muzeum Prado oraz Thyssen-Bornemisza.

Park Retiro to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii. Będąc w Madrycie jest to „must have” każdej wizyty.

Źródło zdjęć : www.fotomadrid.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jesienne prace w ogrodzie

Jesień to okres sadzenia nowych nasadzeń, okrywania roślin, a także czas na przygotowanie gleby na wydanie obfitych plonów w następnym...

Zamknij