nav-left cat-right
cat-right

Jesienne prace w ogrodzie

Jesienne prace w ogrodzie


Jesień to okres sadzenia nowych nasadzeń, okrywania roślin, a także czas na przygotowanie gleby na wydanie obfitych plonów w następnym sezonie.
Warto jest więc zapoznać się z listą obowiązkowych prac każdego ogrodnika.

Jesień to czas zbiorów warzyw i owoców. To okres gdy z drzew powoli spadają liście. Jest również czasem wykopywania cebulek mieczyków oraz lilii. Po dokładnym ich oczyszczeniu, przechowujemy je w zaciemnionym pomieszczeniu, w którym temperatura nie przekracza ośmiu stopni. Okres od sierpnia do listopada to odpowiedni okres na wysadzenie cebulek kwiatowych, które zakwitną wczesną wiosną. W tym okresie sadzimy krokusy, narcyzy, hiacynty i przede wszystkim tulipany.

Końcówka lata i początek jesieni to odpowiedni moment na uprawę roślin na poplon, które zwane są potocznie zielonym nawozem. Wysiewamy rośliny szybko rosnące, które po osiągnięciu wysokości 20-25 cm przekopujemy, tak by pod ziemia uległy rozkładowi. Zabieg ten jest ekologiczny i bardzo dobrze wzbogaca glebę w składniki pokarmowe. Najlepszymi roślinami na poplon są gorczyca, żyto, rzepak i gryka. W niektórych sklepach dostępne są również specjalne mieszanki.

Jesień jest najlepszy okresem na zasadzenie i przesadzanie roślin. Przez okres od jesieni do przedwiośnia rośliny zdążą się zakorzenić, tak by wiosną zaczął się ich wzrost. W tym okresie również okrywamy rośliny na zimę. Warto jest wyściółkować przestrzeń wokół krzewów czy drzew wieloletnich. Ściółka zabezpieczy przed chłodem, zatrzyma wilgoć w podłożu, a także zablokuje wzrost chwastów. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu oczka wodnego i strumyka, po spuszczenia części wody warto zająć się również sprzętem ogrodniczym oraz wodną roślinnością.

Ziemia, w której uprawiamy nasze rośliny wymaga również przekopania. Ten prosty zabieg napowietrzy glebę i ochroni ją przed zbiciem. Należy jednak pamiętać, iż ziemia przekopana jesienią nie wymaga już grabienia. Pozostawione bryły rozbite zostaną przez deszcz i śnieg. Przekopując ziemię warto ją dodatkowo wzbogacić substancjami odżywczymi. Do wyboru mamy nawozy naturalne, ale i sztuczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Bezpieczeństwo dziecka w ogrodzie

Mówi się, że dzieci to cały nasz świat. Chcemy im zapewnić bezpieczeństwo w każdym możliwym zakresie. Jednym z nim jest...

Zamknij