nav-left cat-right
cat-right

Ogrodzenie piękne jak ogród

Ogrodzenie piękne jak ogród


Czym byłby ogród bez ogrodzenia? Ono jest jego dopełnieniem, dlatego ważnym jest, aby pasowało do otoczenia i architektury domu.

Wybór ogrodzenia nie jest łatwy. Dostępnych jest wiele rodzajów ogrodzeń, co utrudnia decyzję. Aby dokonać trafnego wyboru, należy przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wygląd domu i ogrodu. Inne ogrodzenie będzie pasowało do domu prostego, inne do wyszukanego, inne do tradycyjnego, inne do nowoczesnego, inne do drewnianego. Do ostatniego typu domów pasują oczywiście ogrodzenia drewniane. Są one bardzo popularne, jednak trudniejsze w konserwacji niż pozostałe rodzaje ogrodzeń. Trzeba je pokrywać ochronnymi lakierami, gdyż łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym i są podatne na warunki atmosferyczne, przede wszystkim na wilgoć. Jednak podkreślają naturalny charakter otoczenia. Mogą być połączone z metalowymi przęsłami lub z cegłą klinkierową.

Najtańszym typem ogrodzenia jest siatka, jednak nie jest ona zbyt ładna. Lepszym rozwiązaniem są panele ogrodzeniowe, które są proste, łatwe w montażu i ładne. Mogą mieć różne kształty i kolory. Tutaj znajdziemy przykłady. Można puścić na nie jakieś pnące rośliny, co sprawi, że ogrodzenie będzie wydawać się bardziej naturalne. Panele ogrodzeniowe są ocynkowane, co chroni je przed rdzą. Nie wymagają też takiej konserwacji co ogrodzenia drewniane.

Jeśli mamy duży ogród możemy spokojnie zdecydować się na ogrodzenie zabudowane. Takie ogrodzenie pomniejszy optycznie ogród, co w przypadku małego ogrodu może nie być wskazane. Lepiej wtedy wybrać ogrodzenie ażurowe, czyli panele ogrodzeniowe, siatkę lub przęsła metalowe. Te ostatnie bywają bardzo zdobione, przez co można podkreślić charakter domu.

Coraz większą popularność zyskuje wspomniana już cegła klinkierowa. Jest to materiał bardzo wytrzymały, odporny na mróz, bród, wilgoć, słońce i uszkodzenia mechaniczne. Ogrodzenia z cegły klinkierowej mogą być łączone z przęsłami metalowymi, drewnem lub z kamieniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
porzadk iw ogrodzie
Jakie grabie do trawnika

Każdy ogród jest inny. Poza drobnymi wyjątkami w większości przypadków to jednak trawa pełni centralny element ich aranżacji. Warto zatem...

Zamknij