nav-left cat-right
cat-right

Ogrody Schönbrunn

Ogrody Schönbrunn


Podczas opisywania najpiękniejszych ogrodów świata, na uwagę zasługuje również ogród pałacowy Schönbrunn. Wszystko zaczęło się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to pałac Schönbrunn został zaprojektowany przez Johanna Bernharda Fischera von Erlacha na zlecenie niemieckiego cesarza Leopolda I i miał być przeznaczony na letnią rezydencję. Pałac ten został zbudowany w parku o tej samej nazwie, na przedmieściach Wiednia. Pod koniec wieku XVII wokół tego pałacu powstały imponujące francuskie ogrody, które zaprojektował Jean Trehetter. Przez większość kolejnego wieku były one przebudowywane aż w końcu w roku 1780 uzyskały finalny wygląd, dzięki projektantowi J.F. Hetzendorfowi von Hohenberg.

Ogrody Schönbrunn

Wtedy też park został otwarty dla publiczności i od tamtego momentu jest bardzo popularnym miejscem do relaksu, spaceru, wypoczynku. Odgrywa również istotną rolę w kulturalnej arenie międzynarodowej.

Całość, Pałacu, parku i ogrodów wynosi 176 hektarów. Podczas wchodzenia do niego, zobaczymy dwa piękne obeliski, a na szerokim placu, za wejściem, fontannę. Z przed fasady ogrodowej możemy podziwiać panoramę gazonów, które są ograniczone po bokach ścianą drzew o wysokości 12 metrów. Efektu dodają marmurowe posągi, które wypełniają wnęki w żywopłocie.

Ogrody Schönbrunn

W samym centrum możemy podziwiać wielką Fontannę Neptuna powstałą w 1781 roku, zaprojektowaną przez Johanna Ferdinanda Hetzendorfa von Hohenberg, a wybudowana przez Franca Antona Zauera. W tym miejscu zobaczymy też pawilon ogrodowej Glorietty, która jest jednocześnie neoklasycystycznym łukiem triumfalnym autorstwa tego samego projektanta. Niestety została ona praktycznie zrujnowana podczas drugiej wojny światowej, ale odbudowana w 1948 roku.

Ogrody Schönbrunn

Przechadzając się po ogrodzie, możemy znaleźć najstarszy w Europie ogród zoologiczny oraz palmiarnię  (która ma 114  metrów długości, 28 metrów szerokości i 30 metrów wysokości) z 1852 roku, na której znajduje się secesyjna stacja metra Hietzing. Historia mówi, że była ona używana tylko przez rodzinę cesarską. Idąc dalej, w labiryncie alejek znajdziemy imitację ruin rzymskich, to aż 40 posągów. Jest tam też źródełko Schönbrunn, od którego bierze się nazwa całego miejsca. Jako ciekawostkę warto dodać, że długość alejek wynosi około 30 kilometrów.

Zaskakuje pełna integracja pałacu z parkiem, które są ze sobą połączone na różne sposoby.

Należy dodać, że Park razem z pałacem znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1996 roku. Ogrody są dodatkowo opatrzone opieką Instytucji Federalnej Wien Innsbruck Gardens, którą kieruje inż. Brigitte Mang.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród Japoński we Wrocławiu

Opisując najpiękniejsze ogrody świata, nie można zapomnieć o naszych rodzimych miejscach, które niczym nie ustępują tym najpiękniejszym na świecie. Do...

Zamknij