nav-left cat-right
cat-right

Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Japoński we Wrocławiu


Opisując najpiękniejsze ogrody świata, nie można zapomnieć o naszych rodzimych miejscach, które niczym nie ustępują tym najpiękniejszym na świecie. Do takich właśnie należy Ogród Japoński we Wrocławiu. I wcale nie piszę o tym ogrodzie, jako jednym z piękniejszych ogrodów japońskich w Europie, dlatego, że mieszkam w tym mieście 🙂

Odwiedzając Park Szczytnicki, w okolicach Hali Ludowej, nie można ominąć tego ogrodu, ponieważ pozwala on nam na poczucie, które sprawia, że czujemy się jak w Japonii, tak naprawdę wcale się tam nie wybierając. To miejsce do złudzenia przypominające te prawdziwe ogrody w Japonii. Dodatkowo, jest ono ostoją spokoju i ciszy, po którym spacerowanie jest wspaniałym sposobem na relaks. To tak zwany „żywy fragment” japońskiej kultury. Planując wycieczkę w to miejsce, koniecznie nie można zapomnieć o aparacie fotograficznym, który uwieczni te miejsca, które, de facto, i tak zapamiętamy do końca życia.

Ogród Japoński we Wrocławiu

Historia tego miejsca sięga 1913 roku, kiedy to odbyła się tam Wystawa Światowa. Obecnie w ogrodzie możemy podziwiać jedynie ślady tej wystawy. Wtedy też japonista, hrabia Fritz von Hochberg, przygotował i urządził wystawę przy pomocy japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Wystawa okazała się wielkim sukcesem, jednak tuż po niej zlikwidowano większość elementów, ponieważ miały one prowizoryczny charakter. Wyburzono więc pawilon herbaciarni, trejaże i pergole. Wszelkie wypożyczone elementy oddano, przez co nie pozostało wiele. Zostały ścieżki, a także ogólny kształt stawu oraz południowa część ogrodu z pagórkowym krajobrazem, ciekami wodnymi i roślinnością.

Ogród Japoński we Wrocławiu

W 1974 roku powstała kaskada wodna, którą wzbogacono głazami w 1989 roku. Dzięki temu możliwe jest napełnianie wodą strumienie ogrodowe. Dzisiejszy kształt zawdzięczamy polskim i japońskim budowniczym.

W 1993 roku rozpoczęto modernizację ogrodu. Pomocna w tym była Ambasada Japonii w Warszawie. Chęć swojej pomocy zaoferował Ambasador Japonii Nagao Hyodo. Rozpoczęto analizę roślin, która wskazała, że na terenie Ogrodu Japońskiego znajduje się 26 gatunków drzew spotykanych tylko w Japonii oraz 28 gatunków z Japonii i Azji Wschodniej. Okazało się, że większość tych roślin to pozostałości po ogrodzie z 1913 roku. W 1996 roku projekt ogrodu został zrealizowany.

Ogród Japoński we Wrocławiu

Jako przydatną informację, muszę dodać, że ogród jest czynny w godzinach od 9 do 19 od 1 kwietnia do 31 października. Ceny biletów wynoszą 3 zł w przypadku całego i 1,5 zł w przypadku ulgowego. Można również wykupić karnet całoroczny kosztujący 20 zł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mainau

Opisując najpiękniejsze ogrody świata, nie może zabraknąć miejsca dla ogrodu na wyspie Mainau znajdującej się w północno-zachodniej części Jeziora Bodeńskiego....

Zamknij