nav-left cat-right
cat-right

Ogrody Bahai

Ogrody Bahai


Tym wpisem otwieram cykl wpisów na temat najpiękniejszych ogrodów świata. Zacznę od izraelskich ogrodów Baha’i. Są to wyjątkowo piękne ogrody, które przyciągają wielu turystów tylko po to, aby je podziwiać. Znajdują się na stromym stoku i są tarasowymi ogrodami rozciągającymi się od samego dołu góry Karmel, aż po sam jej szczyt. Budowę tych ogrodów rozpoczęto w roku 1987, a rok później można  już było zwiedzać część z nich. Do ogólnego zwiedzania dopuszczono w maju 2001 roku, kiedy to od razu zrobiły furorę.

Ogrody Bahai

Najważniejszym elementem ogrodów Bahai jest świątynia Baba otoczona tarasami w kształcie koncentrycznych kręgów. Tarasów tych jest 18 – symetrycznie po 9 poniżej i powyżej owej świątyni. Projektant, Faribuz Sahbna mówi o swoim dziele, że tarasy tak otaczają świątynie, jak ludzie otaczają złotem cenny diament. I coś w tym jest, ponieważ położenie tarasów kierują oko na wprost najważniejszej świątyni. Tarasy te unoszą się na wysokość 260 metrów i są długie na 1 kilometr. Można zejść po schodach, których jest ponad 1500.

Wszystkie te tarasy-ogrody połączone są systemem kanałów i fontann. Spływa z nich woda kaskadami. Dodatkowo, są one ozdobione rzeźbami, które są jednocześnie wspaniale oświetlone. Wyobraźcie sobie te spadające kaskady, spływające po stromym zboczu – to naprawdę zapamiętywalne zjawisko.

Ogrody Baha'i nocą

No tak. Ogród jest piękny. Ale żeby taki był, ktoś musi się nim zajmować. I tych osób, które dbają o wygląd ogrodów Bahai jest 600! I pracują tam na co dzień.

W ogrodach jest również imponujący budynek wykonany z białego marmuru. Jest to Pantelikon, który jest siedzibą Powszechnego Domu Sprawiedliwości. Jest to najwyższa światowa instytucja religii bahickiej. Znajduje się on na przeciwko grobowca Bahá`u`lláh, który to znajduje się po drugiej stronie zatoki. Skierowany jest na ogrody, w których znajdują się cztery inne grobowce wykonane z białego marmuru i należące do członków rodziny guru. Warto dodać, że ów Powszechny Dom Sprawiedliwości to dziewięcioosobowe gremium, których to członków wybiera się poprzez decyzję wszystkich Narodowych Zgromadzeń Duchowych co pięć lat. Głosowanie oczywiście jest tajne.

Nieopodal znajduje się Międzynarodowe Archiwum Bahá`i, ukończone w 1957 roku w jońskim stylu. Znajduje się tam też prywatne muzeum pamiątek i materiałów.

Warto odwiedzić Hajfę, w której to znajdują się ogrody Bahai, ponieważ są one niezwykle piękne i barwne. Obejrzenie ich gwarantuje zapamiętanie tego zjawiska do końca życia.

Widok na ogrody Bahai

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Grillowanie w ogrodzie

Standardem w Polsce stało się już grillowanie, którego sezon rozpoczyna się najczęściej podczas weekendu majowego, jeśli pogoda tylko dopisuje, a...

Zamknij