nav-left cat-right
cat-right

Ogród dla ptakówNaturalnym elementem ogrodu są oczywiście ptaki. Lubimy ich towarzystwo, choć często irytują nas, gdy podjadają owoce. Dla tych, których obecność ptaków raduje zamieszczamy podstawowe porady, jak można uczynić ogród przyjaznym dla tych istot.

 

Jakie rośliny hodować dla ptaków?

Chcąc stworzyć przyjazny ekosystem w naszym ogrodzie musimy zadbać, żeby ptaki miały co w nim jeść. Oczywiście nie będą one stałymi lokatorami naszego kawałka ziemi. Każdego dnia zajmują się wieloma czynnościami.

O ile poszukiwanie pożywienia latem nie jest trudne dla większości zwierząt roślinożernych, zima może stanowić poważny problem. Dlatego warto zasadzić rośliny, które przez większą część roku wydają owoce.

Co sadzić?

Warto zasadzić takie rośliny jak:

  • irgi

  • ostrokrzew

  • głóg ostrogowy

  • berberysy

  • świdośliwę

Popularnym przysmakiem są też owoce jarzębiny. Jarzębina jest w gruncie rzeczy najłatwiej dostępna w sklepach i stosunkowo łatwo się ją hoduje.

Na zimę przyda się karmik

Jest to właściwie niezbędne wyposażenie ogrodu, w którym chcemy gościć ptaki zimą. Oprócz stosownej konstrukcji domku musimy pamiętać o dwóch rzeczach:

  • by zamontować domek wysoko nad ziemią (3-4 metry) zabezpieczając ptaki przed kotami

  • stale dostarczać pożywienie – ptaki przyzwyczajają się do miejsca w którym bezustannie znajdują pokarm.

Karmik nie jest porządany, jeżeli nie planujemy obecności ptaków zimą, ale jest też dla nich przyjaznym ciepłym miejscem, chroniącym przed opadami.

Nasz ogród jako azyl dla ptaków

By stworzyć ogród atrakcyjnym dla wielu gatunków powinniśmy zadbać o zróżnicowanie krajobrazu. Wysokie drzewa zapewniają schronienie, ale za to krzewy są zazwyczaj bardziej owocne. Harmonia tych dwóch elementów sprawi, że z pewnością będziemy słyszeć za oknem jakieś poćwierkiwania i śpiewy ptaków.

Pamiętajmy też, że zwierzęta te zazwyczaj obawiają się obecności ludzi, więc dobrze będzie tworzyć miejsca im przyjazne nieco na odludziu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
W Leroy Merlin kupimy idealnego grilla do naszego ogrodu

Grillowanie ma to do siebie, że można na nich przyrządzić jedzenie nawet dla najbardziej wybrednych – mięsa, ryby, warzywa i...

Zamknij