nav-left cat-right
cat-right

Oczko wodne – wybieramy pompę

Oczko wodne – wybieramy pompę


Wiele osób projektujących swój ogród marzy o oczku wodnym. Zbiornik pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale również zapewnia przyjemny chłód w upalne dni. Do właściwego działania oczka niezbędne jest zamontowanie odpowiedniej pompy, która będzie spełniać nasze oczekiwania i pozwoli uzyskać pożądane efekty. Jak zatem wybrać pompę idealną dla naszego zbiornika?

Podstawowy wybór – pompa z filtrem

Urządzenie tego typu służy przede wszystkim przepompowywaniu zanieczyszczonej wody. Przy wyborze takiej pompy ważna jest jej wydajność, dlatego przed zakupem należy jak najdokładniej oszacować objętość naszego zbiornika. Dobrym rozwiązaniem dla małych oczek wodnych będzie montaż pompy zatapialnej, którą umieszcza się na dnie zbiornika. W zależności od objętości oczka oraz rodzaju pompy dobieramy również odpowiedni filtr.

Pompa fontannowa

Rodzajem pompy, która również cieszy się dużą popularnością, jest pompa fontannowa. Dzięki temu typowi urządzenia jesteśmy w stanie uzyskać zaskakujące efekty przy stosunkowo niewielkich kosztach; używana jest ona najczęściej w przypadku małych zbiorników wodnych. Pompa fontannowa nie tylko napędza mini-fontannę, ale także zasila filtry. Wybierając urządzenie tego typu należy pamiętać o kilku rzeczach – m.in. o parametrach technicznych. Mowa tu przede wszystkim o wydajności sprzętu; zalecane jest dobranie pompy w taki sposób, by w ciągu dwóch godzin była w stanie przepompować całą wodę z oczka. Warto również pamiętać o odpowiedniej wysokości podnoszenia słupa cieszy, która zdecyduje o maksymalnej wysokości naszej fontanny.

Pompa kaskadowa lub do strumienia

Jeśli zamiast fontanny wolimy mały strumyk lub kaskady wodne, czeka nas nieco więcej planowania i różnorodnych obliczeń. Po pierwsze, należy uwzględnić różnicę poziomów, głębokość koryta oraz szerokość planowanego strumyka. Nie bez znaczenia jest także wydajność pompy – najlepiej, jeśli będzie ona jak największa, by była w stanie zasysać również brudną wodę.

oczko wodne w ogrodzie, pompa wodna

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
drzewo owocowe, jabłko
Drzewa owocowe idealne do ogrodu

W przydomowym ogrodzie warto zasadzić kilka drzewek owocowych. Nie tylko kwiaty, zadbane trawniki i krzewy wyglądają efektownie - rośliny sadownicze...

Zamknij