nav-left cat-right
cat-right

Drzewa owocowe idealne do ogrodu

Drzewa owocowe idealne do ogrodu


W przydomowym ogrodzie warto zasadzić kilka drzewek owocowych. Nie tylko kwiaty, zadbane trawniki i krzewy wyglądają efektownie – rośliny sadownicze zapewniają nam dostęp do pysznych owoców, a zarazem pięknie wyglądają i stanowią doskonałe urozmaicenie ogrodowej kompozycji.

Dobry wybór i pielęgnacja

Wybór konkretnych gatunków drzew zależy oczywiście od powierzchni, którą możemy zagospodarować – w niewielkim ogródku zasadzenie np. dużej jabłoni nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto wybierać takie drzewka, które będą owocowały od lata do później jesieni. Aby cieszyć się dużą ilością owoców, należy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych – podcinaniu pędów, bieleniu kory i formowaniu kory poprzez przycinanie. W niewielkim ogródku możemy zasadzić na przykład jedną czereśnię czy wiśnię; na większej powierzchni warto poeksperymentować i wybrać kilka gatunków.

Zdrowo i smacznie

Podczas kupowania sadzonek drzew warto zapytać sprzedawcę o to, czy dana odmiana dobrze sprawdzi się w przydomowym ogrodzie. Warto również wybierać rośliny odporne na szkodniki – takie, które nie wymagają częstego opryskiwania. A wszystko po to, by cieszyć się dużą ilością smacznych i zdrowych owoców. Oprócz drzew warto zasadzić kilka krzewów, na przykład porzeczkę (białą, czarną lub czerwoną), agrest bądź aronię. Jako ozdoba ogrodu świetnie sprawdza się przede wszystkim porzeczka czerwona.

Grusza, wiśnia czy jabłoń?

W dużym ogrodzie doskonale sprawdzi się jabłoń (Papierówka albo Szampion), która jest odporna na choroby i wytrzymała na mróz. Dobrym rozwiązaniem będą także grusze (Bonkreta, Faworytka) oraz śliwy (Renkloda Ulena, Opal), choć są one nieco mniej odporne niż jabłonie. Brzoskwinie (Reliance, Harnaś) i morele (Harcot, Early Orange) także powinny znaleźć się w ogrodzie; nie zajmują zbyt dużo miejsca, są wytrzymałe na mróz, ale niestety średnio odporne na szkodniki. W trudnych warunkach atmosferycznych dobrze radzą sobie również czereśnie (Vega, Riwan) i wiśnie (Agat, Łutówka), choć niektóre gatunki są podatne na choroby.

drzewo owocowe, czereśnie, ogród

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
kosiarka ręczna, kosiarka elektryczna
Kosiarka ręczna czy elektryczna?

Sezon wiosenno-letni jest czasem prac ogrodowych – to właśnie wtedy przychodzi pora na zadbanie o wygląd trawnika czy ciekawe zaaranżowanie...

Zamknij