nav-left cat-right
cat-right

Kosiarka ręczna czy elektryczna?

Kosiarka ręczna czy elektryczna?


Sezon wiosenno-letni jest czasem prac ogrodowych – to właśnie wtedy przychodzi pora na zadbanie o wygląd trawnika czy ciekawe zaaranżowanie przestrzeni na świeżym powietrzu. Jednym z podstawowych zadań każdego posiadacza ogródka i przydomowego terenu jest jego regularne koszenie. Do tego celu niezbędna jest oczywiście kosiarka – czy wiesz, którą z nich warto wybrać?

Kosiarka z napędem ręcznym

Kosiarka ręczna to taka, która jest wprawiana w ruch dzięki temu, że pchamy urządzenie do przodu – mówiąc innymi słowy, koszenie jest możliwe dzięki sile naszych mięśni. Aby jednak działało prawidłowo, powinno być używane jedynie do koszenia równych, najlepiej płaskich powierzchni. Jeśli obracające się koła nie będą całkowicie stykać się z podłożem, to nie napędzą ostrzy kosiarki, a w rezultacie – urządzenie nie będzie działać. Oczywiście ogromną zaletą jest fakt, że w tym przypadku nie jest potrzebny żaden dodatkowy napęd, zatem utrzymanie kosiarki staje się bardzo tanie. Nie może to jednak przysłaniać nam wad takiego rozwiązania – możliwości koszenia tylko płaskiego terenu, a do tego niezbyt wysokiej trawy i tylko przez osoby, które będą miały na to dość siły. Ważna jest również szerokość koszenia – im jest większa, tym więcej wysiłku trzeba w to włożyć.

Kosiarka z napędem elektrycznym

Tego typu kosiarkisą podłączone do źródła zasilania – działają po prostu „na prąd”, a nie dzięki sile ludzkich mięśni. Oznacza to, że koszący jedynie steruje urządzeniem, jednak nie musi w to wkładać takiego wysiłku jak w przypadku kosiarki z napędem ręcznym. Logiczne wydaje się również, że nie ma większych ograniczeń co do wypukłości terenu – kosiarka będzie w stanie pozbyć się trawy także z pagórków. Niestety, największym ograniczeniem jest tutaj… kabel, ponieważ kosiarka musi mieć stałe źródło zasilania.

Co wybrać?

Wszystko zależy tu od naszych indywidualnych potrzeb, a nawet od naszej kondycji fizycznej. Jeśli mamy niewielki, wyrównany trawnik obok domu, a zależy nam na oszczędności – kosiarka ręczna będzie idealnym rozwiązaniem. Z kolei jeśli nasz teren jest nieco większy i nie do końca równy, z pewnością warto będzie zainwestować w kosiarkę z napędem elektrycznym.

trawa, koszenie

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
doniczki
Wyhoduj sobie tulipana

Tulipany zdecydowanie należą do jednych z najpopularniejszych roślin cebulowych w naszych ogródkach. Kwiaty te kojarzą nam się głównie z Holandią,...

Zamknij