nav-left cat-right
cat-right

Nieszkodliwe dla środowiska sposoby na mszyce

Nieszkodliwe dla środowiska sposoby na mszyce


Jeżeli prowadzimy ogród ekologiczny, w którym nie stosujemy z zasady środków chemicznych, albo po prostu nie chcemy tego robić, kiedy w grę wchodzą takie rośliny jak warzywa czy zioła, możemy skorzystać z innych sprawdzonych sposobów.

Pierwszym z nich będzie posadzenie pomiędzy grządkami roślin, których mszyce szczególnie nie lubią. Będą to: czosnek, cebula, lawenda i mięta. Oczywiście nie musimy siać wszystkich naraz, wystarczy jedna z nich.

Dobrze jest pomyśleć o pewnej zależności jeszcze przed sianiem warzyw i ziół. Nie należy tworzyć skupisk takich samych gatunkowo roślin, ponieważ wówczas są one idealnym miejscem dla szkodników. Przykładowo koper posiać możemy wśród kwiatów. Stworzy on dodatkową dekorację, a będzie bezpieczny i nie będziemy musieli stosować żadnych środków przeciw mszycom.

Co zrobić gdy mszyce już na dobre opanowały nasze rośliny? Najlepsze będą roślinne opryski, które z łatwością można przygotować samodzielnie, a dodatkowo nie są one szkodliwe ani dla ludzi, ani dla naturalnego środowiska. Najlepszymi preparatami roślinnymi na mszyce są wyciągi z czosnku, mniszka lekarskiego oraz pokrzywy, a także wywary z cebuli. Równie skuteczny jest oprysk z gnojówki.

Do przygotowania wyciągu z czosnku potrzebujemy dwieście gram roztartych nasion i dziesięć litrów wody. Zalane nasiona zostawiamy na dwadzieścia cztery godziny.

Wywar z cebuli: siedemdziesiąt pięć gram cebuli zalewamy dziesięcioma litrami wody i gotujemy przez trzydzieści minut. Wywar ten jest równie skuteczny w walce z chorobami grzybowymi roślin.

Wyciąg z mniszka lekarskiego: czterysta gram liści zalewamy dziesięcioma litrami wody i zostawiamy na trzy godziny. Skuteczny sposób również na inne szkodniki.

Wyciąg z pokrzywy: kilogram pokrzyw zalewamy dziesięcioma litra,mi wody i odstawiamy na dwadzieścia cztery godziny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Walka z mrówkami

Aby pokonać wroga trzeba go najpierw poznać. Ta złota zasada istotna będzie również w walce z mrówkami w ogrodzie. Mrówki...

Zamknij