nav-left cat-right
cat-right

Nawadnianie ogrodu w kilku krokach

Nawadnianie ogrodu w kilku krokach


Odpowiednie nawadnianie ogrodu to największy sekret ogrodników.  To jaki system podlewania wybierzesz zależy w głównej mierze od kilku czynników. Zobacz, jak  nawadniać ogród aby był piękny i pełen bujnej roślinności.

Woda z wodociągu, deszczówka czy ze studni?

Aby nawadniać ogród musisz mieć dostęp do sporej ilości wody. Najmniej ekologicznym, ale i najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wody z wodociągu.  Możesz też magazynować deszczówkę w zbiorniku,  ale należy wówczas zainwestować w pompę. Dobrym pomysłem jest korzystanie z wód gruntowych, ale będziesz Wedy potrzebować studni i montażu pompy.

Narzędzia do nawadniania

Jeśli chcesz podlewać rośliny w tradycyjny sposób zainwestuj w wąż ogrodowy. Zakup specjalnej dyszy, która rozprasza strumień wody sprawi, że woda dotrze do każdego fragmentu ogrodu. W sklepach dostępne są zraszacze, które mają możliwość regulacji strumienia wody. Niektóre zraszacze pracują w sposób ciągły, inne rozprowadzają wodę od małych kropelek po mgiełkę. Najwygodniejsze są zraszacze stacjonarne, które mocuje się w jednym miejscu, bez konieczności ciągłego przesuwania urządzenia. Mogą one rozprowadzać wodę rotacyjnie, pulsacyjnie, wahadłowo, ale też stale.

Mocowanie zraszaczy i pistoletów

Warto rozpocząć od zamocowania węża ogrodowego do kranu za pomocą specjalnego przyłącza mocującego. Niezbędne okazują się narzędzia służące do zwijania węża po podlewaniu np. stojak lub wózek. Aby połączyć ze sobą wszystkie elementy systemu konieczne będą szybkozłącza, separatory, przyłącza z gwintem zewnętrznym lub wewnętrznym. Oprócz tego w sklepach znajdziesz kompletną armaturę do węży ogrodowych oraz systemu nawadniające. Jeśli masz dodatkowo rabaty w kwiatami w innej części ogrodu lub przed domem, warto zainwestować w praktyczne konewki i spryskiwacze, dzięki którym szybko podlejesz rośliny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak nawadniać ogród?

Każda roślina dla prawidłowego funkcjonowania i wzrostu potrzebuje wody. Kiedy w grę wchodzi cały ogród pojawia się kwestia systemu nawodnienia...

Zamknij