nav-left cat-right
cat-right

Nasiona traw – na co się zdecydować?

Nasiona traw – na co się zdecydować?


Kiedy ziemia w naszym ogrodzie jest już odpowiednio przygotowana, przychodzi moment zasiania trawy na nasz upragniony trawnik. Jednak aby był on ładny i wytrzymały koniecznie jest dobranie odpowiedniej mieszanki nasion.

Przed wyborem  nasion na trawnik musimy się dobrze zastanowić w jaki sposób będzie on użytkowany. Różne mieszanki traw maja różne cechy użytkowe. Różnią się odpornością na użytkowanie, barwą, tempem wzrostu czy też tolerancją na zaciemnienie. Wszystkie te elementy trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie nasion na nasz trawnik. Nie poleca się kupowania jednego gatunku trawy – raczej nie sprawdzi się on w naszych warunkach klimatycznych. Mieszanki nasion mają to do siebie, że lepiej się przystosowują i są odporniejsze na anomalie pogodowe.

Ze względu na przeznaczenie wyróżniamy trzy podstawowe mieszanki nasion trawnikowych:

  • Mieszanki ozdobne, czyli po prostu dekoracyjne – mają piękną barwę, trawnik jest delikatny i miękki. Wymaga częstego koszenia i podlewania, bardzo źle znosi deptanie. Mieszanka dekoracyjna zawiera nasiona czerwonej i owczej kostrzewy, mietlicy pospolitej oraz wiechlinę łąkową.
  • Mieszanki uniwersalne –  najczęściej stosowane w ogrodach przydomowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że sprawdzają się praktycznie na każdej glebie, a także w warunkach średniego i dużego nasłonecznienia. Trawnik z takiej mieszanki jest odporny na deptanie, jest łatwy w pielęgnacji. Zawiera nasiona kostrzewy czerwonej, życicy trwałe oraz inne odmiany traw.
  • Mieszanki użytkowe, czyli sportowe – są zarówno wytrzymałe, jak i bardzo ładne. Niestety są dosyć drogie oraz wymagają specjalnej pielęgnacji. Mieszanka użytkowana zawiera głównie nasiona życicy trwałej, kostrzewy czerwonej oraz rajgras angielski.

trawa

Wybór mieszanek nasion jest spory, dlatego przed zakupem powinniśmy wiedzieć która mieszanką będzie dla nas najlepsza. Warto zastanowić się z jaką intensywnością trawnik będzie wykorzystywany, jaką mamy glebę i jakie jest nasłonecznienie oraz jak często będziemy w stanie kosić trawę i ile czasu możemy poświęcić na jego pielęgnacje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Rodzaj bramy do Twojej działki!

Dawniej w celu ogrodzenia działki przeciętnego Kowalskiego stosowano zazwyczaj dwa elementy siatkę oraz dwuskrzydłową bramę uchylną. Dzisiaj rynek ogrodzeniowy jest...

Zamknij