nav-left cat-right
cat-right

Najdziwniejsze rośliny świata

Najdziwniejsze rośliny świata


Na świecie można spotkać rośliny różnego typu. Większość z nich jest przyjazna dla oka i można posadzić ją w ogródku. Są jednak takie, które można spotkać jedynie w najdzikszych miejscach, do których ludzie rzadko mają dostęp. Zobaczmy o jakich z nich mowa.

Hydnora africana
Hydrona africana należy do kwiatów pietrzennikowatych, czyli do bezzieleniowych roślin pasożytniczych, które są pozbawione liści. Można je spotkać m.in. w południowej i tropikalnej Afryce. Hydnora rośnie pod ziemią, prócz cielistego kwiatu, który wyrastając nad ziemią emituje dość nieprzyjemny odór zgnilizny. Wydzielany zapach przyciąga skarabeusze, które zapylają roślinę. Po zapyleniu Hydnora wypuszcza żuka.

źródło zdjęć : www.manymeans.blogspot.com/2012/08/the-most-bizarre-looking-plant-hydnora.html#.UFcmaFEenIU

Raflezja Arnolda
Bukietnica (bo tak zwana jest także Raflezja Arnolda) posiada największy na świecie kwiat. Złożony jest on z 5 czerwonych, bardzo mięsistych płatków. Wymiar jednego płatka wynosi 80-100 cm średnicy. Waży zaś ok 10 kg. Podobnie jak Hydnora africana, za pomocą zapachu zgnilizny wabi muchówki, które zapylają kwiat. Co ciekawe kwitnie raz na kilka raz. Spotkać ją można w lasach Borneo i Sumatry.

źródło zdjęć : www.parasiticplants.siu.edu/Rafflesiaceae/Raff.arn.page.html

Dracunculus vulgaris Schott
Polska nazwa tego kwiatu to smocza lilia. Spotykana jest w Europie południowej np. w Turcji.  Wysokość tej rośliny sięga 2m, zaś łodyga ma wymiary 85x45mm. Liście są długie i skręcone. Ich średnica ma 9cm i długość 150 cm. Blaszki liści posiadają wymiary 15x 32 cm. Smoczą lilie zapylają najzwyklejsze muchy.

źródło zdjęć : www.luirig.altervista.org/schedenam/fnam.php?taxon=Dracunculus+vulgaris

Wolffia angusta
Wolifia angusta to najmniejsza roślina z rodziny okrytonasiennych. Rośnie w Australii. Osiąga wymiary 0,6mm długości oraz 0,44 szerokości. Dla wyobrażenia sobie jej wielkości, można przyrównać ją do łepka od szpilki, gdzie może się zmieścić mała kolonia rośliny. Przeważnie występuje w wodach słodkich.

źródło zdjęć : www.ziarenko.net

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ekologiczny ogród dzięki kompostownikom

Kolejna jesień i znowu masz kilkanaście dużych worków z liśćmi? Jest na to proste rozwiązanie. Kompostownik. Postaw go w swoim...

Zamknij