nav-left cat-right
cat-right

Marzhan

Marzhan


Wydawać by się mogło, że najpiękniejsze ogrody świata przypisane są małym i skromnym miejscom, oddalonym od zgiełku dużych miast, bo jakże mogą istnieć ogrody w wielkomiejskim centrum. I owszem, stwierdzenie, że „wydawać by się mogło” jest trafne. Berlin, należący do jednych z największych miast Europy, skutecznie obalił ten stereotyp tworząc park przepełniony ogrodami w jednej ze swoich dzielnic, w Marzahn. Otwarcie tego miejsca miało uczcić 750 rocznicę powstania miasta.

Recreational Marzahn Park – Park w Marzhan

Jako gest do strony mieszkańców, architekci mieli na celu ukazanie im różnych ogrodów świata w taki sposób, aby można je było podziwiać na żywo bez wychodzenia z domu. Powstało zatem kilka ogrodów, prezentujących najróżniejsze style. Dzielnica ta sprowadza do swoich kręgów regularnie mieszkańców innych dzielnic od roku 1987. Miał być przeznaczony właśnie dla nich i zapewne nikt nie spodziewał się, że będzie sławny na arenie międzynarodowej.

Park ma 21 hektarów, niedługo po otwarciu zaczęto go modyfikować i podzielono go na kilka sektorów, gdzie każdy z nich przedstawiał inny typ ogrodu. W każdym więc zagospodarowano zieleń inaczej oraz przedstawiano inną roślinność. Spacerując więc po parku w Marzahn, możemy podziwiać ogród chiński, ogród japoński, angielski labirynt, w którym rzeczywiście można się zgubić, ogród francuski w stylizowanym bałaganie, a także ogród włoski.

Ogród Chiński w parku w Marzhan

Dzięki tym atrakcjom, park nie jest już odwiedzany jedynie przez Berlińczyków, czy Niemców w ogóle. Co roku przyjeżdżają do niego turyści z całej Europy, a nawet świata. I to właśnie motywuje miasto do tworzenia coraz to lepszych atrakcji. Dzięki temu w każdym sezonie możemy podziwiać nowe rośliny. Opiekunowie ogrodów dbają dodatkowo o aspekt dydaktyczny, szerząc swoją wiedzę na temat poszczególnych typów ogrodów lub odmian roślin.

To miejsce idealne zarówno na rodzinne wypady, jak i samotne wycieczki. Należy pamiętać, że na zwiedzenie ogrodów trzeba poświęcić cały dzień, co czasem i tak jest niewystarczające. Turyści z Polski chwalą sobie niską cenę, życzliwość i wysoką jakość. Jedyne problemy, jakie możemy napotkać, kłopoty z zaparkowaniem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogród Karla Foerstera

Kolejnym ogrodem z cyklu najpiękniejsze ogrody świata jest ogród Mistrza Karla Foerstera w  Bornim w Niemczech. Człowiek ten był znanym...

Zamknij