nav-left cat-right
cat-right

Ogród Karla Foerstera

Ogród Karla Foerstera


Kolejnym ogrodem z cyklu najpiękniejsze ogrody świata jest ogród Mistrza Karla Foerstera w  Bornim w Niemczech. Człowiek ten był znanym ogrodnikiem i hodowcą roślin, nazywano go nawet filozofem ogrodów. Miał nowatorskie podejście do projektowania ogrodów. Projektował je tak, aby wyglądały na naturalne skupisko roślin. Zastosował do tego między innymi dziką trawę. Jego celem było budowanie ogrodów wszędzie tam, gdzie szarość wielkiego miasta przeważała.

Karl doskonale się do tego nadawał, ponieważ uczył się od najlepszych mistrzów ogrodnictwa. Byli to między innymi opiekunowie ogrodów przy pałacu w Schwerinie oraz parków poczdamskich.

Ogród Mistrza Karla Foerstera

Był rok 1903, kiedy to Karl założył pierwszą swoją szkółkę i stworzył pierwszy ogród. Zrobił to na posiadłości swoich rodziców. Pracował nad hodowaniem nowych odmian roślin, co, de facto, udało mu się i wyhodował ich 370. Były to rośliny wytrzymałe, atrakcyjne wizualnie i odporne na mróz. Tworzył nowe odmiany floksów, astrów, ostróżek, chryzantem oraz traw.

Niesamowite widoki w ogrodzie Foerstera

W 1910 roku Foester przeprowadził się do Bornim, dzielnicy Poczdamu, gdzie powstało kilka ogrodów o łącznej wielkości połowy hektara. I tutaj nadal prowadził swoje badania nad mrozoodpornością roślin i nadal tworzył nowe odmiany. Karl zyskał wielką renomę. Wszyscy chcieli uczyć się pod jego okiem, ponieważ było to bardzo prestiżowe. Regularnie odwiedzali go fani ogrodnictwa. On i dwóch architektów krajobrazu (Hermann Mattern i Herta Hammerbacher) stworzyli krąg naśladowców zwany „Kręgiem z Bornim”. Tworzyli ogrody w Foesterowskim stylu, była to na przykład kompozycja kwiatowa wokół pałacu Cecilienhof w Poczdamie czy ogród na Wyspie przyjaźni.

Było to również niepoprawne politycznie, ponieważ Karl, zamiast korzystać z rodzimych odmian kwiatów, korzystał z tych kosmopolitycznych. Naraził się przez to nazistom. Dodatkowo, miał wyjątkowo liberalne poglądy. Spowodowało to przejęcie przez hitlerowską propagandę czasopism, do których pisywał.

Ogród Karla Foerstera

Każdy, kto chce zobaczyć prywatny ogród Foesrstera, musi być bardzo zdeterminowany, bo to wcale nie jest takie łatwe. Najlepszym rozwiązaniem jest podróż samochodem, ponieważ inne środki lokomocji są bardzo uciążliwe, głównie ze względu na czas. Warto jednak zobaczyć to miejsce o każdej porze roku.

Ogród ten wygląda jak nieregularny wielokąt. W środku znajduje się piętrowy dom ze spadzistym dachem. Dookoła rozciągają się cztery prostokątne ogrody o rozmaitych nazwach, reprezentujące różny styl. Po wejściu, pierwszy, który się nam ukazuje tu „jesienne grządki”. Zobaczymy tutaj floksy, astry i rudbekie. Kwiaty pachną niesamowicie. Następny ogród to „ogród kamienny”, w którym jest jak w lesie – cicho i wilgotno. Znajdują się tu sosny, jodły i modrzewie, a także paprocie, tawuły, juki i bergenie. Jest tu również miejsce na astry, a także na oczko wodne. Kolejny ogród to „zatopiony ogród”, w którym wita nas klon japoński. Czwarty ogród to „wiosenna droga”, w którym znajdują się rośliny cebulowe i wiosenne krzewy.

Ogród Karla Foestera znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jest on pod opieką fundacji, którą kieruje córka ogrodnika – Marianne. Wejście do ogrodu jest bezpłatne, bo tak właśnie chciał wielki mistrz, aby każdy mógł za darmo podziwiać najwspanialsze ogrody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogrody Butchartów

Dzisiaj, nadal z cyklu "najpiękniejsze ogrody świata" chciałabym przedstawić iście oryginalny ogród, który powstał niejako przypadkiem. Mowa tutaj o ogrodzie...

Zamknij