nav-left cat-right
cat-right

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie


Początek wiosny to najbardziej pracowity czas dla każdego kto zajmuje się uprawą roślin we własnym ogrodzie. Czas ten najczęściej kojarzy nam się z kwitnącymi drzewami owocowymi, a także krzewami i roślinami cebulowymi. Ile radości po okresie zimy sprawia nam pierwszy kwiat przebiśniegu, krokusa, prymulki czy forsycji. Ich piękne kwiaty i soczysta zieleń liści stanowią dobrą motywację do zabrania się za prace ogrodowe.

Marzec to najwłaściwszy czas na pozbycie się resztek zgniłych liści, które jesienią spadły z drzew, przekopanie grządek, nawożenie i wysiew pierwszych kwiatów. Poza tym należy przyciąć drzewa i krzewy owocowe. W marcu sadzimy również ozdobne krzewy, w tym róże, a także krzewy owocowe (maliny, jeżyny) i drzewka (brzoskwinie, morele). Kwiaty, szczególnie te bylinowe rozsadzamy lub sadzimy nowe.

Pod koniec miesiąca, jeżeli nie są już przewidywane przymrozki, można zdjąć zimowe osłony drzew i krzewów. Dobrze jest, gdy zrobimy to w dniu małego nasłonecznienia, aby nie narazić roślin na nagły skok temperatury. To także odpowiedni moment do użycia sekatora. Należy przyciąć paroletnie żywopłoty, krzewy owocowe i drzewa. Ważne jest tu umiejętne zastosowanie cięcia formującego, które polega na cięciu na wysokości 1/4 wysokości rośliny nad ziemią. Cięcie sanitarne polega na pozbyciu się gałęzi chorych lub uszkodzonych. Cięcie prześwietlające polega natomiast na usuwaniu tych pędów, które znacznie zagęszczają roślinę. Wiosną należy również poświecić nieco pracy trawnikom. Przede wszystkim wygrabić, zasypać i wyrównać ewentualne kretowiska i o ile to konieczne nawieźć trawnik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie doniczki do kwiatów balkonowych?

Do właściwego wzrostu roślin balkonowych konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Zadbać należy o odpowiednią glebę, nawadnianie i pielęgnację, ale...

Zamknij