nav-left cat-right
cat-right

Jakie doniczki do kwiatów balkonowych?

Jakie doniczki do kwiatów balkonowych?


Do właściwego wzrostu roślin balkonowych konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Zadbać należy o odpowiednią glebę, nawadnianie i pielęgnację, ale także o właściwe doniczki czy pojemniki. Po pierwsze doniczki czy skrzynki balkonowe powinny mieć odpowiednią pojemność. Najczęściej sugerowanym minimum jest tu dwadzieścia centymetrów średnicy w przypadku doniczki i piętnaście centymetrów szerokości jeżeli jest to skrzynka balkonowa. Jeżeli bryła korzeniowa nie będzie miała wystarczającej przestrzeni gleby, roślina narażona będzie na bardzo szybkie przesychanie oraz przemarzanie w czasie zimy.

Kolejne na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu doniczek i skrzynek to ich stabilność i łatwe mocowanie. Poza tym konieczne są otwory odpływowe, po jednym w doniczce i w odległości dziesięciu centymetrów od siebie kilka na skrzynkę. Do wyboru mamy skrzynki drewniane lub z tworzyw sztucznych. Największą zaleta tych pierwszych jest fakt, że nawet podczas dużych upałów nie nagrzewają się, nie doprowadzając do nadmiernego osuszania ziemi. Poza tym, zarówno woda, jak i powietrze mają wówczas swobodny przepływ. Minusem jest jednak fakt, iż drewno po kilku sezonach użytkowania, o ile nie jest odpowiednio zaimpregnowane, deformuje się i traci swój estetyczny wygląd.

To co przemawia na korzyść pojemników z tworzyw sztucznych to przede wszystkim trwałość, duży wybór, dostępność oraz niewielka waga. Minusem jest jednak fakt samego tworzywa, którym najczęściej jest plastik lub metal. W takich skrzynkach roślinę bardzo łatwo przelać, natomiast podczas upałów, przez nagrzane ścianki woda będzie zbyt szybko wyparowywać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogrodnicze forum dyskusyjne – warto?

Żyjemy w erze Internetu, na co sporo się narzeka wskazując negatywne konsekwencje jak np. spłycanie więzi międzyludzkich i zanikanie tradycyjnych...

Zamknij