nav-left cat-right
cat-right

Lampy solarne – internauci wyrażają swą opinię

Lampy solarne – internauci wyrażają swą opinię


Są coraz bardziej popularne, bo i ładne i efektywne i proste w obsłudze, w instalacji. Oświetlenie solarne to spory krok w stronę przyszłości – gdy najważniejsza stanie się ekologia oraz minimalistyczne dążenia energetyczne.

Pani Ula z Beskidu właśnie urządza ogród, otaczający jej nową willę. Celem całej rodziny jest użycie skromnych środków, jak również schludne – wyważone dobieranie detali, dekoracji, sprzętów domowych. Decyzją gospodarzy, w ogrodzie ma zostać zastosowane oświetlenie solarne – w tym wypadku energia, potrzebna do rozjaśnienia zakamarków naszego terenu, pochodzi wprost z promieni słońca. Wybór łączy się z serią praktycznych pytań: Jak długo taka lampa świeci? Jak intensywne jest to światło? Jaka jest ich żywotność? Czy można je umieścić w dowolnym miejscu ogrodu, byleby miejsce to znajdowało się w zasięgu światła słonecznego? Na co zwrócić uwagę przy rozmieszczaniu takowych urządzeń?

Internauci doradzają, że nie jest to mocne oświetlenie – służy ono raczej do nadawania nastroju w ogródku, przydaje się również przy wyznaczeniu ścieżek – alejek, które po zmroku są trudno dostrzegalne wśród trawy i licznych grządek. Dlatego, nim zainwestujemy w pełną gamę tego rodzaju lamp ogrodowych, kupmy – na próbę – zestaw niedrogich kulek (od 6,50 za sztukę) i podłączmy je w wybranych punktach parceli. Zgodnie z instrukcją producenta, lampki te powinny świecić do ośmiu godzin – bez przerwy – a po upływie roku należy wymienić akumulatorki.

Te najprostsze modele dają blask jedynie przez parę godzin, droższe egzemplarze zaopatrzone są w specjalne czujniki jasności i samoistnie włączają się tuż po zmierzchu. Warto je zastosować przed wejściem do domu, przed wjazdem do garażu. To tym łatwiejsze, iż w sklepach dostępne są warianty wbijane w ziemię – za sprawą mocnych szpikulców – jak również te, przytwierdzane do ścian budynków, wyglądające niczym eleganckie kinkieciki lub nowoczesne diody. Właścicielom oczek wodnych spodobają się lampki pływające – mają one postać zniczy, unoszących się na tafli wody. To podkreśla romantyczny styl, wytworny wygląd naszego ogródka.

Internauci podkreślają, że największym atutem oświetlenia solarnego jest fakt, iż – za dnia – potrzebuje ono stosunkowo niedużo promieni słonecznych. To praktyczne rozwiązanie w kraju, w którym wciąż brakuje gorących, jasnych dni. Jak działają owe lampy solarne? W kloszach lamp mocowane są ogniwa fotoelektryczne, a nieraz i dodatkowe akumulatory, ładujące się w ciągu dnia, w promieniach słońca. Źródłem światła są diody LED, mające żywotność ok. 100 000 godzin. Mogą być to też świetlówki fluorescencyjne (np. o mocy 4 W). Oprawki lampek są wykonywane z aluminium lub tworzywa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogród
Odpocznij w ogrodzie

Wiosna i lato to pory roku, które pozwalają na to by w pełni cieszyć się posiadaniem ogrodu. Jak dobrze to...

Zamknij