nav-left cat-right
cat-right

Kwiecień – czas siania i sadzenia

Kwiecień – czas siania i sadzenia


Po wykonaniu wszelkich prac porządkowych i przygotowawczych w ogrodzie możemy zabrać się za siania i sadzenie.
Kwiecień to dobry okres do wysiewu bezpośrednio do gruntu wielu roślin warzywnych. Sam początek miesiąca do idealny czas na sianie grochu, bobu, pietruszki korzeniowej oraz cebuli. Jeżeli już w marcu nie zasialiśmy szczypiorku i trybuli należy zrobić to właśnie teraz. Cały okres kwietnia jest odpowiedni do siania kopru, pietruszki, marchwi, rzodkiewki i szpinaku. Miesiąc zakańczając wysiewem buraka ćwikłowego.
Jeżeli w naszym ogrodzie chcemy mieć zielnik, wraz z końcem kwietna wysiać należy kminek, lubczyk, melisę, piołun, rumianek i żywokost.
W tym czasie również najlepiej przesadzić rośliny z inspektów (kapusta, kalarepa, por, sałata). Należy pamiętać o zabezpieczeniu młodych listków przed szczególnie ułatwionym w tym czasie dostępie szkodników. Dobrym sposobem na ślimaki, które szczególnie lubią młode listki sałaty, będzie wmontowanie płotków z blachy cynkowej, rozsypanie popiołu drzewnego lub użycie specjalnego środka w granulacie.


Przed wysadzeniem roślin z inspektów należy przez około tydzień zahartowywać je, wystawiając skrzynki na świeże powietrze.
Koniec miesiąc to czas na przesadzenie do gruntu kwiatów takich jak godecje, aksamitki, nagietki, słonecznik, rezeda, wilec, nasturcja, groszek pachnący i innych tego typu roślin jednorocznych.
W sadzeniu drzew i krzewów owocowych kwiecień jest najlepszym momentem dla orzecha włoskiego, pigwy, jeżyny i winorośli. Młode rośliny zabezpieczamy przed szkodliwym działaniem mszyc poprzez spryskiwanie ich roztworem z szarego mydła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Marzec w ogrodzie

Początek wiosny to najbardziej pracowity czas dla każdego kto zajmuje się uprawą roślin we własnym ogrodzie. Czas ten najczęściej kojarzy...

Zamknij