nav-left cat-right
cat-right

Keukenhof

Keukenhof


Kolejnym ogrodem, który uznaje się za jeden najpiękniejszych ogrodów świata, jest holenderski Keukenhof znajdują się w Lissie (niedaleko Amsterdamu, Hagii, Haarlem i Noordwijk). Nazywa się go wiosennym ogrodem Europy, ponieważ zajmuje powierzchnię aż 32 hektarów. Znajdują się tam stare drzewa, ukwiecone krzewy, sadzawki, fontanny, a także eksponaty współczesnej sztuki. Jako ciekawostkę należy dodać, że w ogrodzie tym prezentuje się ponad siedem milionów tulipanów, narcyzów, żonliki, hiacyntów i wszelkich innych kwiatów cebulowych. Nie ulega chyba wątpliwości, że jest to imponujący widok.

Ogród Keukenhof

Ogród ten, jako największa wiosenna atrakcja turystyczna, gości co roku tysiące turystów z całego świata już od ponad pięćdziesięciu lat. Każdy, to zobaczy go chociaż raz, zapamięta ten widok do końca życia. Stanie wokół pól kwitnących roślin cebulowych i już nie będzie chciał wracać.

Jest to miejsce pachnące cudownie. I nieważne, czy spaceruje się po polach czy po pawilonach. Zapach towarzyszy nam non stop. Dodatkowo, można nacieszyć oczy specjalnie zaaranżowanymi ogrodami, takimi jak ogród Naturalny, Japoński, Muzyczny czy Historyczny. Dech zapiera widok z balkonu wiatraka pochodzącego z 1892 roku, gdzie można spojrzeć na piękną panoramę tych wszystkich kwiatów. Bardzo często widok ten okazuje się inspiracją dla ludzi, którzy zaczynają od kupowania kilku cebulek. Dodatkowo, jest to raj dla fotografów, ponieważ zdjęcia tego miejsca są naprawdę imponujące. W odpowiednim momencie można ująć najpiękniejsze barwy przyrody.

Przepiękne barwy ogrodu Keukenhof

Ogród ten ma już sześćdziesiąt lat, powstał bowiem w 1949 roku z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy. Przy budowie współpracowali najważniejsi hodowcy i eksportowcy cebulek, którzy mogli dzięki temu zaprezentować swój towar w najbardziej korzystny sposób. Początkowo było to czterdzieści firm, obecnie jest to już około sto firm. Sam układ ogrodu, w stylu angielskim, sięga jeszcze roku 1850.

Warto dodać, że na terenie Keukenhof znajduje się jeden z najciekawszych labiryntów w Europie, który to znajduje się w ogrodzie historycznym otoczonym murem.

Paw pośród tulipanów w Keukenhof

A skąd pochodzi nazwa? otóż terytorium dzisiejszego ogrodu to część dawnej posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która  bardzo lubowała się w spędzaniu czasu w tej okolicy. To właśnie tu polowała i zbierała zioła do kuchni zamkowej. I właśnie stąd pochodzi nazwa Keukenhof – ogród kuchenny.

Odwiedzając ten ogród, warto trafić na wystawę kwiatów ciętych, która tutaj zmienia się praktycznie co tydzień. Są one prezentowane w Pawilonie Oranje Nassau. W pawilonie Księcia Williama Alexandra możemy podziwiać stałą wystawę tulipanów, a pod koniec sezonu wystawę lilii.

Serdecznie zapraszam.

Comments are closed.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ogrody Bahai

Tym wpisem otwieram cykl wpisów na temat najpiękniejszych ogrodów świata. Zacznę od izraelskich ogrodów Baha'i. Są to wyjątkowo piękne ogrody,...

Zamknij