nav-left cat-right
cat-right

Jakie są najczęstsze choroby naszych pomidorów?

Jakie są najczęstsze choroby naszych pomidorów?


Pomidory są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim naszpikowane bardzo dużą dawką witamin. Szkoda byłoby zatem stracić cały plon jaki zasadziliśmy tylko dlatego, że jakimś szkodnikom szczególnie smakuje ich owoc.

Pomidory to jedne z popularniejszych warzyw uprawianych w szklarniach. Ze względu na dosyć łatwą pielęgnację i nietrudne do stworzenia warunki bardzo często sadzone są nie tylko w profesjonalnych gospodarstwach, ale również w mniejszych szklarniach działkowych.

Niestety pomidor tak jak i inne warzywa może ulec różnym chorobom, które całkowicie potrafią zniszczyć nawet cały plon.

Lista chorób jest dosyć długa, jeśli jednak wykażemy się chociaż odrobiną chęci to z powodzeniem możemy im zapobiec za pomocą ochrony roślin.

Co może zniszczyć nasze pomidory ?

Najgroźniejszą spośród wszystkich chorób pomidorów jest tzw. zaraza ziemniaka. Najczęściej dotyka warzywo w chłodną i deszczową pogodę.

Można ją szybko rozpoznać poprzez dosyć dużej wielkości szare plamy na owocu oraz czarne plamy na liściach. Ponadto nieunikniony jest także biały nalot na całej roślinie, zwłaszcza kiedy wilgotność powietrza w którym przebywa jest bardzo duża.

Jeśli choroba ta dotknie nasze pomidory możemy być pewni, że rośliny padną w przeciągu kilku dni. Jedyną możliwością walki z chorobą jest stosowanie oprysków.

Inną chorobą pomidorów jest np. szara pleśń pojawiająca się bezpośrednio na pomidorze. Jeśli zadziałamy bardzo szybko jest jeszcze szansa, że uratujemy zbiory. Tak jak w poprzednim wypadku również należy jednak zastosować różnego rodzaju opryski.

Choroby pomidorów są bardzo charakterystyczne, jeśli zatem systematycznie będziemy oglądać nasze zbiory, to jest duże prawdopodobieństwo, że uda nam się szybko zlokalizować chorobę i zapobiec obumarciu całej rośliny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
cebula
Kilka porad dotyczących sadzenia roślin!

Czy chociaż raz w życiu nie zastanawiałeś się nad tym po co właściwie przesadza się rośliny i czy rzeczywiście ma...

Zamknij