nav-left cat-right
cat-right

Jakie rośliny do oczka wodnego?

Jakie rośliny do oczka wodnego?


Oczko wodne to bardzo estetyczne wykończenie naszego ogrodu. Wystarczy odpowiednio je zaaranżować by stanowiło centralny punkt dekoracyjny.

Na oczko wodne składa się oczywiście sama struktura basenu, woda,  która go wypełnia, rośliny oraz rybki wnoszące do niego odrobinę życia.

To właśnie te ostatnie w dużym stopniu wpływają na odbiór całego akwenu. Rośliny należy zatem bardzo dokładnie wybierać, biorąc pod uwagę ich oryginalność, strukturę, kolor oraz to jakie warunki sprzyjają ich wzrostowi.

Jasne jest przecież, że żadna roślina, która lubi suche środowisko, nie będzie dobrze czuła się w środowisku wodnym. Zanim zatem zakupimy dane rośliny, lepiej upewnić się jakie parametry potrzebują one do swojej egzystencji.

Rośliny oprócz funkcji dekoracyjnej naszego oczka wodnego, spełniają także szereg funkcji praktycznych. Są niezastąpione w kwestii zapewnienia odpowiedniej równowag biologicznej naszego akwenu, a ich duża ilość wpływa w dużym stopniu na czystość wody oraz rozwój glonów.

Co ciekawe im mniejszej powierzchni jest nasz staw lub oczko tym więcej roślin powinno się w nim znaleźć. Najlepiej, jeśli będą stanowić nawet 2/3 naszego stawu.

Najczęściej spotykane rośliny wodne w naszych oczkach to wszelkie rośliny pływające: różne odmiany lilii wodnych, grzybieni, traw, wywłócznik, moczarka kanadyjska itp.

Dwa ostatnie rodzaje roślin nie są może roślinami specjalnie dekoracyjnymi ale pod względem praktycznym są wręcz nieocenione. Rośliny świetnie też nadają się do ukrycia działającej w oczku wodnym pompy.

Jeśli chodzi o różne odmiany roślin to nie powinno się zapominać również o gatunkach nadbrzeżnych strefy bagiennej: kaczeńcach, niezapominajce błotnej itd.

Pamiętajmy oczko wodne nie może istnieć bez roślin. Bez nich nie będzie również wyglądało zbyt dobrze. Jeśli zatem zależy nam na spektakularnym efekcie zadbajmy o odpowiednie rośliny w odpowiedniej ilości!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
mrówki
Jak wygrać z armią mrówek?

Nie ma chyba na świecie osoby, która może z czystym sumieniem powiedzieć, że lubi mrówki, tak jak lubi się psy...

Zamknij