nav-left cat-right
cat-right

Jak wygrać z armią mrówek?

Jak wygrać z armią mrówek?


Nie ma chyba na świecie osoby, która może z czystym sumieniem powiedzieć, że lubi mrówki, tak jak lubi się psy czy koty. Mrówek – mimo ich pracowitości – nie lubi nikt. Są małe, ale liczne, do tego wszędzie ich pełno. No i zdarza im się ugryźć! Jeśli nie zamierzasz poddawać swojego ogrodu i altanki ich rządom, przeczytaj nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się tych nieproszonych, upierdliwych gości.

Przyznaj szczerze – nie raz zdarzało Ci się podziwiać mrówcze kopce, które są w zwierzęcym świecie prawdziwymi perełkami architektury. Co jednak jest dobre w lesie, niekoniecznie jest mile widziane w naszym ogrodzie. Tutaj to my podporządkowaliśmy sobie przyrodę i bardzo nie lubimy aktów nieposłuszeństwa, do których z pewnością należy oblepianie kwiatów (zwłaszcza peonii) oraz zjadanie resztek roślin. Mrówki lubią nasze ogrody, bo chętnie osiedlają się w nowych środowiskach, gdzie mają odpowiednie nasłonecznienie i sporo kamieni do dyspozycji. Jeśli jedna z nich znajdzie u nas jakiś przysmak, od razu wie o nim cała ferajna .A gdy mrówki zaczynają spacerować po stole – wtedy trzeba szykować się na wojnę.

Do naturalnych metod walki zalicza się sadzenie roślin-odstraszaczy. Mrówki bardzo nie lubią zapachu piołunu, wrotyczy, lawendy, nagietku i ziół, takich jak np. mięta (dobry sposób: częste podlewanie mocną, miętową herbatą). Miejsca, w których mrówki pojawiają się najczęściej, można posypać mąką kukurydzianą (jedzą, pęcznieją i giną), proszkiem do pieczenia i cynamonem. Mniej humanitarnym, ale skutecznym sposobem na mrówki jest polewanie mrowiska wrzątkiem oraz korzystanie ze środków chemicznych w postaci granulatu, aerozolu lub trutki pokarmowej. Jeśli nie chcesz dokonywać takich aktów przemocy, możesz zorganizować szkodnikom przeprowadzkę – wsadź w kopiec doniczkę z trocinami (do góry dnem), a gdy owady się tam zagnieżdżą (zwykle zajmuje im to ok. 3 tygodni), możesz przenieść je do lasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
ogród
Narzędzia w pracy ogrodnika

Każdy szanujący się ogrodnik wie co to praca. A jak wiadomo do tego celu potrzebne są specjalistyczne narzędzia. Łopata, którą...

Zamknij