nav-left cat-right
cat-right

Jaką kosiarkę wybrać?

Jaką kosiarkę wybrać?


Ogród to miejsce odpoczynku, relaksu i zabawy. Dobrze więc, żeby był zadbany. Jednym z najważniejszych elementów w ogrodzie jest trawnik. Jeśli będzie zaniedbany, wpłynie źle nawet na miejsce, w których znajdują się piękne kwiaty i krzewy. Ładny trawnik to jak kropka nad i.

Na wygląd trawnika duży wpływ ma jego koszenie, a co za tym idzie odpowiednia kosiarka. Trawniki bywają różne, dlatego różne są także narzędzia do jego pielęgnacji. Najważniejszym urządzeniem, które pomoże nam uzyskać efekt równego i zielonego dywanu jest kosiarka. Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale zależy od niej bardzo dużo. Kupując kosiarkę nalezy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na następujące pytania: Jak duża jest powierzchnia trawnika? Jak często będziemy kosić trawę? Kto jeszcze będzie używał kosiarki? Gdzie będziemy trzymać kosiarkę? Czy będziemy używać kosiarki wyłącznie w naszym ogrodzie?

Istnieją kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe.

Kosiarki ręczne są najprostsze w użyciu, najcichsze i najtańsze w kupnie oraz w utrzymaniu. Nie wymagają podłączenia do gniazdka, bo są napędzane siłą ludzkich mięśni. Tną trawę szeregiem zakrzywionych łopatek obracających się na wałku. Ręczną kosiarkę można wybrać do małego trawnika.

Kosiarki elektryczne wymagają podłączenia do prądu, są droższe od ręcznych, łatwe w uruchomieniu. Problem może stanowić kabel, na który trzeba uważać podczas koszenia. Można też kupić elektryczną kosiarkę zasilaną baterią, ale za jednym razem będzie ona w stanie skosić bardzo małą powierzchnię. Elektryczne kosiarki mogą być małe lub średnie. Nadają się do małych, średnich i płaskich trawników. Mają niską moc.

Kosiarki spalinowe są największe i najdroższe, zarówno w kupnie jak i w utrzymaniu. Mają dużą moc i dużo opcji koszenia. Mogą sprawiać trudności przy uruchamianiu. Są ciężkie i duże. Muszą być okresowo konserwowane. Nadają się na duże i wielkie trawniki, również na nierówny teren i skarpy. Mogą być stosowane na małych trawnikach, jeśli istnieje możliwość wymanewrowania nimi pomiędzy drzewami lub krzewami. Posiadają duży kosz oraz regulację wysokości koszenia. Mogą też mieć funckję mulczowania trawy i zbierania liści.

Decydując się na kupno kosiarki trzeba zwrócić uwagę jaki teren będziemy kosić. Kosiarka spalinowa dojedzie tam, gdzie kabel elektrycznej nie sięga. Ręczna nie nadaje się na duże połacie, bo będziemy musieli nią wykonać bardzo dużo okrążeń. Jeśli trawę będziemy kosić rzadziej niż raz w tygodniu, to zbyt mała kosiarka może się zapychać i stawać na wysokiej trawie. Jeśli decydujemy się na kosiarkę elektryczną, to najlepiej wybrać taką, która ma największą szerokość koszenia. To nie tylko mniej okrążeń, ale również oszczędność czasu.Co do mocy kosiarki, to im jest ona wyższa, tym lepiej. Kosiarka o dużej mocy skosi nawet mokry trawnik. To czy kosiarka ma posiadać kosz zależy od nas. Jeśli będzie w niego wyposażona, nie będziemy musieli grabić skoszonej trawy. Kosiarka może mieć również opcję mulczowania trawy. Posiadają je kosiarki spalinowe, bo funkcja ta przydaje się na dużych terenach, gdzie grabienie skoszonej trawy mogłoby być męczące. Skoszona trawa pokrywa pozostałą trawę i stanowi naturalny nawóz. Warto też zwrócić uwagę na obudowę kosiarki. Lepiej wybrać tę z blachy ocynkowanej, aluminium lub z tworzywa sztucznego niż z cienkiej blachy, która jest mniej wytrzymała. W zależności od tego czy mamy dużo czy mało miejsca na kosiarkę, wybieramy małą, średnią, dużą, ze składaną rączką – taką, możemy również zmieścić w aucie. Regulowana wysokość uchwytu przyda się, jeśli trawnik będą kosić różni domownicy, wyżsi i niżsi.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wzbogać wejście do swojego ogrodu

Film ,, Tajemniczy Ogród '' w reżyserii Agnieszki Holland może być dla niektórych prawdziwym natchnieniem. Szczególnie scena jak dwaj bohaterzy...

Zamknij