nav-left cat-right
cat-right

Jaką kosiarkę wybrać?

Jaką kosiarkę wybrać?


Wybór kosiarki nie należy do najprostszych decyzji. Zanim wyruszymy po nią do sklepu warto zapoznać się z ich rodzajami oraz aspektami, które warto wziąć pod uwagę przy procesie decyzyjnym.

Jakie są rodzaje kosiarek?

Wśród kosiarek wyróżnia się 4 typy urządzeń.
Pierwszym typem są kosiarki ręczne. Są najprostszym z konstrukcji urządzeniem tego typu. Nie posiadają silnika ani napędu. Wystarczy je popchnąć, by zacząć z nimi pracę. Ten typ kosiarki sprawdzi się w przypadku niewielkich trawników o równym podłożu.

Drugie z kolei, kosiarki elektryczne skuteczne będą na trawnikach, których powierzchnia nie przekracza 700m2. W ich przypadku problemem może być kabel, na których trzeba szczególnie uważać. Zamontowany z nich silnik wymaga jedynie drożności otworów i braku resztek trawy, które mogą zablokować jego pracę.

Trzecie, kosiarki spalinowe w odróżnieniu od kosiarek elektrycznych nie wymagają podłączenia do prądu, by sprawnie pracować. Przeważnie mają dużą moc, która przekłada się na efektywność i wydajność. Przed ich użyciem należy pamiętać, by zawsze sprawdzić stan oleju w silniku oraz ilość paliwa. W ich przypadku wymagana jest również większa ilość serwisowania (m.in. okresowego czyszczenia czy wymiany filtra powietrza).

Ostatnie to kosiarki w formie traktora. Są niezwykle przydatne przy większych powierzchniowo trawnikach. Najczęściej napędzane są jednocylindrowym,  czterosuwowm silnikiem. Mogą pracować w trybie wrzucania trawy do kosza lub na bok. Ich wadą jest dość wysoka cena.

trawnik

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosiarek?

Przy wyborze kosiarek musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze, ważna jest wielkość trawnika. Jeśli nasz trawnik jest mały, to bez problemu poradzimy sobie z koszeniem kosiarką ręczną lub z napędem elektrycznym. Do większych trawników przydatna będzie kosiarka spalinowa.

Poza wielkością trawnika, ważna jest inny wymiar , a dokładniej szerokość koszenia. Im większa szerokość, tym nasza praca z urządzeniem koszącym będzie krótsza i sprawniejsza.

Przy wyborze kosiarki znacząca jest również częstotliwość koszenia. Przy cotygodniowym koszeniu najlepsza będzie kosiarka bębnowa. Przy rzadszym koszeniu trafniejsza będzie kosiarka rotacyjna o średniej mocy. W przypadku koszenia jej bardzo rzadko możemy zainwestować w kosiarkę rotacyjną o dużej mocy.

Ostatnim istotnym elementem jest ukształtowanie terenu. W sytuacji licznej liczby krzewów i drzew przydatna będzie kosiarka zwrotna. Jeśli mamy do czynienia z trawnikami nierównymi, przy wyborze ważne będą duże koła. Na pochyłych ternach sprawdzi się kosiarka z silnikiem 2-suwowym lub kosiarka elektryczna.

Często zastanawiamy się nad tym, jakie narzędzia do ogrodu wybrać, na pewno kosiarka powinna być na jednym z pierwszych miejsc tej listy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
narzędzia ogrodowe
Co każdy ogrodnik mieć powinien? Przegląd narzędzi

Rozpoczęcie przygody z ogrodnictwem wiąże się na początku z dość dużymi inwestycjami pieniężnymi. O ile nie posiadamy tych podstawowych, w...

Zamknij