nav-left cat-right
cat-right

Jak urządzić ogród dla dzieci?

Jak urządzić ogród dla dzieci?


Jak własny dom, to najlepiej z ogrodem – miejscem, w który można jeść wspólne śniadania, uprawiać warzywa i owoce, hodować kwiaty oraz wylegiwać się na słońcu… Ogród nie jest jednak tylko idealnym miejscem do odpoczynku i odskocznią od zajęć zawodowych. Jest też świetnym miejscem do zabawy dla dzieci.

Zalet własnego, przydomowego ogródka jest wiele. Przede wszystkim dzieci mają bezpieczne miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. Mogą biegać i krzyczeć do woli. Rodziny mieszkające np. w blokach często nie mają tego komfortu, ponieważ place zabaw coraz częściej zastępuje się większą ilością miejsc parkingowych. Ponadto często prowizoryczne podwórka nie są w ogóle zabezpieczone. Brak ciekawej i odpowiednio zagospodarowanej przestrzeni powoduje więc zagrożenie a czasem nawet niechęć dziecka. Maluch bawiący się we własnym ogródku jest w znajomym, bezpiecznym miejscu i pod stałym nadzorem rodzica, który w każdej chwili może np. dołączyć do zabawy. Dlatego warto dobrze zaprojektować ogród, tak aby nie tylko był on bezpieczny dla dzieci, ale także ciekawy, bajkowy i inspirujący.

Oto kilka pomysłów jak to zrobić:

1. Huśtawki/zestawy

Na rynku dostępne są gotowe, bardzo kolorowe i bezpieczne zestawy wieloelementowe. Plac zabaw można więc skomponować wg własnego uznania i własnej kieszeni. Nie powinno jednak zabraknąć ślizgawki, huśtawki oraz drabinek. Bardziej złożone zestawy zawierają elementy sprawnościowe – siatki i sznurki, po których dziecko może się wspinać, a także różnego rodzaju tunele oraz przejścia, które niezwykle rozwijają jego wyobraźnię.

 2. Domek na drzewie

Marzenie z dzieciństwa chyba każdego dorosłego i z pewnością marzenie każdego dziecka. Mały odkrywca z chęcią ukryje tam swoje skarby, a każda księżniczka zaprosi swoje koleżanki z sąsiedztwa na podwieczorek. Można wybrać gotowy projekt, można zbudować go samemu. Druga opcja będzie na pewno ogromną frajdą, zarówno dla taty, jak i dla syna. Już sam etap projektowania może okazać się ciekawą przygodą.

 3. Piaskownica

Małe dzieci spędzają w niej większość czasu. Świetnie się bawią – budują i niszczą swoje konstrukcje, wykopują tunele, przesypują piasek. Zabawa w piaskownicy to także doskonały sposób na poznawanie świata, rozwijanie koordynacji, kreatywności i wyobraźni. Poza tym to właśnie podczas takich zabaw maluchy uczą się poprawnych interakcji z rówieśnikami. Aby urozmaicić dziecku zabawę należy zapewnić mu niezbędne zabawki i inne przedmioty, które może ono wykorzystać. Mogą to być foremki, wiadereczka, grabki, łopatki, itp.

4. Stolik plus krzesełka

Warto wydzielić dziecku w ogrodzie miejsce ze stolikiem i krzesełkami. Świetnie nadają się do tego wielokolorowe mebelki wykonane z plastiku. Są bezpieczne dla dzieci, łatwo się nie niszczą (np. gdy zostaną na deszczu nic im się nie stanie). Maluch może tu np. rysować, układać klocki, jeść podwieczorek, czy uczyć się pisać. A rodzic może w chwili jego nieuwagi podrzucić ulubiony podwieczorek. Radość dziecka gwarantowana.

5. Namioty

 Kolorowe namioty niczym z cyrku mogą być użyteczne np. gdy na dworze zbyt mocno świeci słońce. Powłoka namiotu stanowi bowiem warstwę ochronną. Poza tym każdy maluch potrzebuje swojej prywatności, kącika, w którym będzie kolekcjonować zabawki albo różne odmiany ślimaków.

6. Basen

W ciepłe dni przyda się rozkładany basen. Zabawa w wodzie nie tylko jest zdrowa (ze względu na dużą aktywność ruchową dziecka), ale także przyjemnie ochłodzi w upalny dzień. Wielkość i materiał, z którego jest wykonany basen można dostosować do wieku i potrzeb dziecku. Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju akcesoria służące do zabawy wodzie takie, jak: dmuchane piłki, plastikowe statki, kaczuszki itd.

 

Ogród dla dziecka to jednak nie tylko same sprzęty. Warto by były one kolorowe, przyciągające uwagę malucha. Intensywne kolory na pewno pobudzą wyobraźnię dziecka, zaktywizują je do działania, a także uczynią przestrzeń po prostu przyjemną. Oryginalnym pomysłem jest na pewno aranżacja ogrodu np. pod upodobania, pasje dziecka, np. stylizacja na ogród z Alicji w Krainie Czarów albo inspirowany klockami lego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Central Park

Central Park można śmiało nazwać najpopularniejszym parkiem świata. Położony w samym centrum Manhattanu w Nowym Jorku nie może zostać niezauważony. 

Zamknij