nav-left cat-right
cat-right

Central Park

Central Park


Central Park można śmiało nazwać najpopularniejszym parkiem świata. Położony w samym centrum Manhattanu w Nowym Jorku nie może zostać niezauważony. 

Historia
Pomysłodawcą utworzenia parku w centrum Nowego Jorku był William Cullen Bryan

Budowa parku trwała 15 lat i była przeprowadzona przez ponad 20 tys pracowników. Początkowo większość terenów była bagiennych, dlatego posadzono na niej wiele tysięcy drzew. Wstęp do Parku jest bezpłatny i można do niego wejść przez kilkanaście wejść. Otwarty jest przez cały rok, a zamykany jedynie w sytuacji zagrożenia kataklizmem np. tornadem. Dzieje się to jednak bardzo rzadko. Obecnie odwiedza go około 30 mln osób rocznie, a sam park uznany jest za Narodowy Pomnik Historyczny.

Wymiary
Central Park zajmuje powierzchnię aż 341 ha. Na długość park ciągnie się od 59 do 110 ulicy. Z kolei jego szerokość zawiera się między 5 a 8 aleją.

Co znajdziemy w Central Parku
W parku znajdziemy liczne strumienie, stawy, pagórki, łąki, place zabaw, korty tenisowe, boiska do basebollu oraz sztuczne lodowiska. Liczne alejki mają w sumie ponad 93km. Samych drzew jest ok 24 tys, a ławek blisko 9 tys. W parku przeporwadzane są także liczne koncerty i występy. Jest także tutaj Conservatory Garden, czyli jedyny w Central Parku formalny ogród ozdobny.
Najcenniejszymi perełkami Central Parku są
Strwaberry Field, które jest miejscem poświęconym zmarłemu Johnowi Lennonowi, Sheep Meadow (o powierzchni 5ha), na którym kręcono liczne sceny z wielu popularnych amerykańskich filmów oraz ławka, na której siedział Forest Gump.

Akcent Polski
W parku postawiony jest posąg króla Władysława Jagiełły.

Central Park jest „must have” każdej wizyty Nowego Jorku. Wrażenia pozostają na długo w pamięci.

http://www.centralparknyc.org

2 komentarze to “Central Park”

  1. azzkickr pisze:

    Chętnie dowiedziałbym się jakie ma wymiary, a nie powierzchnię, ale nigdzie nie ma – wszędzie tylko info z Wikipedii…

  2. Karolina pisze:

    Proszę bardzo. Wymiary Central Parku to 4,1 km długości na 0,83 km szerokości. Pozdrawiamy 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zwiedzamy Arboretum

Arboretum to ogród dendrologiczny, inaczej dendrarium ( od łac. arbor – drzewo). Jest to wyodrębniony obszar, na którym znajduje się...

Zamknij